Subiect: Ebola
View Single Post
  #30  
Vechi 24.10.2014, 16:30:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Eu mi-am amintit de aceasta discutie de aici, dupa ce in alta parte am discutat cu niste colegi despre problema infestarilor grave cu pureci a locuintelor din mediul rural, in special. Spunea cineva, spre exemplu, ca a fost la tara la o inmormantare si au venit cu ei la Bucuresti....
Asa cum banuiam si eu, mi-au confirmat si colegii...ca gravitatea infestatiei este direct proportionala cu igiena precara, cu neputinta batraneasca si cu obiceiul batranesc si invechit de a popula casa cu mii si mii fe zdrente si boarfe care fac habitatul ideal pentru astfel de creaturi....desigur ca in atare conditii, orice tentativa de dezinsectie e iluzorie, pana nu arunci toate boarfele infestate, si nu deparazitezi toate animalele care mai intra prin casa si dependinte, necesare pentru a pune pe fuga alti colocatari, respectiv soarecii si sobolanii....lucru deasemeni iluzoriu, acestea fiind semisalbatice, iar produsele eficiente fiind destul de costisitoare.
Referitor la aceasta problema mi-am amintit de niste " obiceiuri traditionale" la inceput de an,pe care le-am citit de pe net ( cred ca chiar aici la noi pe site): cand vine preotul cu Botezul, trebuie poftit si determinat sa sada cat mai mult pe lavita, ca sa oua gainile in primavara si sa cada closti; apoi, iarasi, foarte important, dupa ce pleaca, trebuie neaparat sa dai cu matura dupa dansul, ca sa nu ti se umple casa de pureci....pai si intr-un fel se leaga: daca mai inainte a sezut la masa intr-o alta locuinta, din cele infestate masiv cu pureci, sau a fost chemat la capataiul vreunui batran muribund care zacea pe un pat de boarfe, eventual cu cateva pisici pe langa el, sa-l incalzeasca, si apoi vine la tine in casa...nu e de ajuns sa dai cu matura, ci cu vermorelul, dupa sfintia sa, sa ma ierte Dumnezeu....( nici nu ma gandesc la ce metode de decontaminare il supune si preoteasa cand ajunge acasa!!!)
Reply With Quote