Subiect: Unde gresesc?
View Single Post
  #2  
Vechi 20.04.2010, 19:24:38
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Cred ca nimeni nu iti poate da un raspuns exact, doar sfaturi. Eu cred ca tot ce trebuie sa faci este sa asculti cu sinceritate si cu inima deschisa tot ce Dumnezeu iti spune, si sa indeplinesti.

Cum poti sa asculti ce iti spune Dumnezeu? Simplu, Dumnezeu iti vorbeste in mai multe feluri:

- Prin glasul constiintei, care iti "sopteste" la ureche ce e bine si ce nu e bine sa faci: sa nu furi, sa nu curvesti, sa nu vorbesti de rau, sa ajuti pe cei saraci, sa nu te machiezi, etc... La inceput constiinta nu-ti spune decat cele mai importante lucruri, dar cu cat o asculti mai mult, cu atat iti spune mai multe.

- Prin invatatura scrisa care se pastreaza in Biserica Ortodoxa: in primul rand prin Sfanta Scriptura (citeste mai intai Noul Testament, si apoi al doilea), apoi prin vietile sfintilor si alte scrieri ale unor duhovnici sporiti. Citeste de ex. "Ne vorbeste Parintele Cleopa, 16 volume", si cam tot ce a scris sau s-a scris despre Cuviosul Paisie Aghioritul.

- Prin gura duhovnicului. Ai un duhovnic la care sa te spovedesti regulat?

Fa astea, roaga-te la Dumnezeu si Dumnezeu iti va da raspunsurile la vremea lor.

Doamne ajuta!

Bogdan.
Reply With Quote