Subiect: Unde gresesc?
View Single Post
  #8  
Vechi 20.04.2010, 21:52:13
Barbara2000 Barbara2000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina_Cristea Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Cand avem o problema, indiferent de care, mica, mare, un gand care ne deranjeaza, o framantare, ori o mare suferinta, mai intai este bine sa ne rugam. Cum stim noi, atunci pe moment. Ori spunand scurte rugaciuni pe care le cunoastem. Apoi, citind din carti de rugaciuni - unele dintre acestea - apoi acatiste, paraclise, alte rugaciuni.

Daca te-ai spovedit si impartasit, probabil preotii ti-au recomandat sa citesti anumite rugaciuni. Citeste-le pe acelea.



Asa cum a spus si BogdanF2 este foarte important ca fiecare om, sa aiba duhovnicul lui. Duhovnicul - care sa devina parintele tau, prietenul tau si primul om la care sa te gandesti atunci cand ai nevoie de un sfat, cand ai o suferinta si de asemenea, cand ai si bucurii.

Daca ai un duhovnic la care mergi si te spovedesti, tu trebuie sa-i spui tot ce simti - asa cum spui tu „Insa eu simt (cred) ca e ceva mai mult, ca un fel de pedeapsa sau incercare ...” Simtirile acestea de care spui, trebuie sa le impartasesti duhovnicului tau. El te va indruma sub lumina Duhului Sfant iar tu – ca oricine dintre noi toti –trebuie doar sa urmezi sfaturile lui. Este suficient sa dam ascultare duhovnicului, ca „toate sa ni se adauge noua”. Pe langa faptul ca mergi duminica la Sfanta Liturghie (este foarte, foarte bine ca mergi), trebuie sa faci ascultare de duhovnic. Duhovnicul te va cerceta si te va indruma potrivit sufletului tau, potrivit intelegerii pe care o ai, potrivit credintei pe care o ai.

De asemenea, este foarte important sa tii post in zilele randuite.

Si eu cred ca citind volumele Parintelui Ilie Cleopa, multe lucruri ti se vor lamuri.

Tinand post, mergand si ascultand de duhovnicul tau, citind rugaciuni, mergand duminica la Sfanta Liturghie, facand fapte bune, Dumnezeu si Maica Domnului si toti sfintii te vor ajuta si iti vor da linistea sufletului si intelegerea de care ai nevoie.

Cand te rogi, cere sa-ti dea Dumnezeu serviciul pe care El stie ca iti este necesar. Vorbeste cu El, explica-i de ce iti doresti ceea ce iti doresti si atunci iti vei da singura niste raspunsuri la unele intrebari ale tale.

Roaga-te si la ingerul tau pazitor!

Doamne ajuta!

da, am un dohovnic cu care am discutat despre problema mea, chiar l-am abordat inainte de a ma spovedi la el si l-am intrebat ce parere are. Motivele pe care le-a gasit el au fost de natura "paminteana" (nu gasesc acum cuvintul potrivit, scuze) de ex. criza financiara, concurenta mare, etc. Solutiile propuse: rugaciune, mersul la biserica, postul (da, postesc miercurea si vinerea). Si rugaciunea mi-o spun in fiecare seara, de cerut nu cer nimic pentru ca presupun ca Dumnezeu stie ce am nevoie. Cind o sa merg in Ro voi cauta si cartile Parintelui Cleopa, poate ai dreptate si o sa gasesc raspunsurile mult dorite.

merci pentru raspuns.
Reply With Quote