View Single Post
  #33  
Vechi 18.06.2010, 11:02:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Salut tuturor care veti deschide acest topic!
va propun spre dezbatere o tema actuala si care in acelasi timp cred ca are legatura cu religia: incalzirea globala, sau mai bine zis evitarea acesteia! Pamantul este mai mult decat casa noastra. Este daruit de Dumnezeu si inzestrat cu viata :apa, aer, pamant. Ne ofera adapost, hrana, apa, aer. Avem o multime de peisaje de vis rupte din rai, locuri memorabile de vacanta. Nimeni nu ne da voie sa ne batem joc de el.
Haideti toti care sunteti ecologisti convinsi sa incepem sa chiar FACEM ceva, nu doar sa discutam pe aceasta tema. Haideti sa aplicam regulile de aur :cei 3 R -reducere a consumului, reutilizare, reciclare. Haideti sa nu mai taiem copacii pentru ca ei sunt sursa noastra de oxigen. Va rog sa trageti un semnal de alarma de cate ori aveti ocazia si celor din jurul vostru.
Va trimit atasat un link cu Groenlanda: http://revistaplafar.ro/s-o-s/968/gr...ine-verde.html
si va invit de asemena la o discutie pe aceasta tema.
In concluzie "think green please"!
Iata o propunere cu adevarat serioasa pt. discutie si un salut duhovnicesc fratilor forumisti . Bine ca a ajutat D.zeu ca cumva, cum-necum , sa epuizam toate subiectele legate de D.zeu, de lucrarile lui inafara Sa si de vietuirea induh si adevar pt. a ne putea ocupa linistiti si de lucruri mai serioase care prin gravitatea lor ne ameninta fiinta si viata . Am putea ca in dulcele spirit si interes catolic sa mai identificam inca un pacat de moarte,popluarea planetei, si sa incepem sa ne luptam cu el mai ales ca Hristos acesta pe care il tot intoarcem pe toate partile a uitat sa ne spuna macar 2-3 vorbe despre ecologie in evenghelia sa , vaduvindu-ne astfel de o traire adevarata ,,in duh si ecologism" . Ceva f. asermanator cu uitarea de vorbire despre extraterestrii si care este musai sa ne pasioneaze deoarece de mult prea multa vreme ne tot intilnim cu ei si sa stim precis ce si cum facem la o adica ... ca sa putem sa ne mintuim.
Nu am consultat dar cred ca si pe site-urile dedicate ecologismului se vorbeste acut de mintuire si de Hristos. Nu de alta dar ca sa fie asa , o confrerie de ginduri si preocupari si o buna simetrie ... in duh ecologist . Ce sa ne mai facem cu planeta asta mintuita dar pe cale de distrugere ! Si asa cum de fiecare data se evidentiaza aspectul, exista multi contribuabili si pasionati de Hristos si ecologie , chiar elevati contribuabili dornici de subiect !

Da, pai sa vorbim ca sa facem la un fel cu pamintul acesta deteriorat deoarece mintuirea este musai sa aibe culoarea verde, nu ? Mai ales ca birfa noastra poate fi cu multa luare aminte si influenta la ,,organele competente" !!!
Reply With Quote