View Single Post
  #27  
Vechi 22.01.2012, 10:20:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nu v-au interesat semnele din Apocalipsa? Foarte rau. Inseamna ca nu va intereseaza "Descoperirea lui Iisus Hristos pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca sã arate robilor Sãi cele ce trebuie sã se petreacã în curând"(Apocalipsa 1:1). Si, inseamna ca nu vreti sa fiti fericit: "Fericit este cel ce citeste si cei ce ascultã cuvintele proorociei si pãstreazã cele scrise în aceasta! Cãci vremea este aproape."(Apocalipsa 1:3)

Ne pare rau ca am pierdut un partener de discutie, pe acest topic. Daca nu sunteti interesat de profetii, nici nu aveti ce spune, cand se discuta despre asa ceva (decat balacareli - ceea ce nu va caracterizeaza).

P.S. O intrebare la care nu trebuie sa raspundeti (doar sa meditati): daca nu va intereseaza "Descoperirea lui Iisus Hristos" (Apocalipsa), de ce va intereseaza ceea ce se numiti "sfanta traditie"?
Mai grasule.Invatatura crestina spune : Privegheati ca nu se stie ziua nici ceasul cand va veni Fiul Omului.
Asta inseamna sa fii in orice secunda pregatit (cum eu din pacate inca nu sant).Dar asta inseamna desavarsirea.Sa fii in orice moment pregatit.Indiferent ca tu crezi ca mori si sufletul supravietuieste sau ca mori si "adormi o clipa" dupa care te trezesti la inviere.Trebuie sa fii in fiecare clipa pregatit sa infrunti moartea si pregatit pentru venirea lui Iisus.
Cu ce-ti ajuta tie sa stii ca acum e "judecata de cercetare " ? Ce folos ai tu din asta ? Te gandesti "Hai sa ma rog acum mai tare ca or fi ajuns oamenii aia la litera G " ? Ce anume e diferit daca acum se "deschid cartile " ? Tu trebuie sa-ti faci partea ta din invoiala si daca Dumnezeu ar fi in vacanta si daca chiar acum citeste in carte despre tine.Nu trebuie sa fie nici o diferenta.

Nici nu ma bagam in discutie,doar am vrut sa subliniez ca anul 1844 si "judecata de cercetare" nu a aparut pentru ca cineva a vrut sa afle cand incepe "curatirea sanctuarului " .A aparut in urma unei erezii mari iar voi ati brodat alta poveste in jurul aceleiasi date.
Reply With Quote