View Single Post
  #366  
Vechi 04.09.2012, 23:32:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Sunt convinsa ca exista femei de valoare, care-si pastreaza fecioria si traiesc dupa cuvantul lui Dumnezeu, care nu ies in societate din timiditate.
Și bărbații pot fi extrem de timizi. Eu însumi am fost, la vremea întâlnirilor, de o timiditate anormală. Asta, deși numai după cuvântul lui Dumnezeu nu trăiam, ci tot într-o curvie și într-o beție. Eram rocker. Nu mi-era rușine să dansez la petreceri dansuri rocărești destrăbălate, smucindu-mă în jurul unei sticle de vodcă, la sol, ca posedații, în schimb aveam o enormă rușine să-i spun unei fete că îmi place. Aveam un simț denaturat al rușinii. Ca să zic așa: un nerușinat rușinos.

Ce ar putea face, concret, o fată timidă în fața unui băiat, timid și el ? O fată timidă, pe care am cunoscut-o la o petrecere și de care îmi amintesc cu plăcere, a procedat într-un fel remarcabil. Îmi plăcuse de ea la petrecere și i-am propus să o conduc acasă. A primit. A primit și să ne ținem de mână. Dar atât. Am vrut să o sărut, dar și-a aplecat capul. Ne-am luat la revedere. A doua zi, ea mi-a transmis printr-un coleg că nu se sărută la prima întâlnire. să nu mă supăr, să nu o iau ca pe un refuz, dar așa e ea. Nu am mai insistat. "O fată cuminte" mi-am spus, în vreme ce eu căutam altceva. În fond, mesajul ei era: "vrei o fată cuminte ? Atunci insistă un pic, nu te da bătut. Dar înțelege că eu țin la cumințenia mea." Ceea ce am reținut a fost modul ei de a proceda. Noi omitem mereu importanța instituției ambasadorului. Un prieten sau o prietenă se găsesc mereu să ducă o misiune de bune oficii. Am constatat că sunt chiar foarte bucuroși să facă asta. De atunci, am mai folosit procedura ambasadorului, și nu doar în chestii galante. Mereu a fost cu succes, mereu m-a ajutat acest lucru să netezesc un drum care îmi părea prea spinos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com