View Single Post
  #384  
Vechi 12.01.2017, 22:25:33
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Intamplarea face sa am Erminia si unele carti despre iconografie. Sora mea a facut scoala de iconografie si ea are aceste carti. Eu pictez, ca hobby, icoane pe sticla, cateodata, imi plac foarte mult, am si un oarecare simt artisitc.
Si in tot acest timp marmota inveleste ciocolata in staniol la tine in bucatarie.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Azi dimineata am avut timp sa ma uit mai mult in Erminie si in cateva minute am gasit nu doar citatul, dar multe pasaje in care autorul descrie pictarea lui Dumnezeu Tatal. Si doar am rasfoit Erminia cateva minute. Deci si fragmentul din Cavaros era corect, nu sta nimeni sa modifice citate din moment ce nu are niciun folos, dimpotriva, submineaza ceea ce sustine. Culmea e ca eu am gasit acum doi ani un citat din Sfantul Ipolit care era dat de cei ce erau impotriva icoanei si care era gresit (fusese editat gresit intr-o carte scoasa de un catolic).
Stiu, stiu, si te-a sprijinit si verisorul de la Timisoara.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote