View Single Post
  #21  
Vechi 18.06.2013, 23:58:20
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Stie cineva daca salutul "Hristos S-a inaltat!" are caracter "pan-ortodox", precum salutul pascal, sau este specific crestinilor ortodocsi romani? Spre exemplu, in Biserica Ortodoxa Greaca nu stiu sa existe acest salut. Dar in celelalte Biserici Ortodoxe surori?


Hristos S-a inaltat!

Raspunsul „Adevarat S-a inaltat” la salutul de Inaltare cred (nu-s sigura) ca e tipic romanesc.
Pare mai degraba o formula nascuta prin imitatie, dintr-un exces de evlavie sau oricum ceva redundant. De ce?
Cand vorbim de salutul pascal, „Hristos a inviat”, raspunsul „Adevarat a inviat” e o confirmare necesara fiindca Invierea nu a avut martori, a fost primita cu suspiciune, indoiala si necredinta chiar si de catre apropiatii lui Hristos.
In schimb, Inaltarea Domnului a avut martori destui. Daca nimeni nu L-a vazut pe Hristos inviind, ci doar inviat, in schimb multi L-au vazut chiar in timp ce se inalta la cer.

Asa ca, daca tot vrem sa ne salutam cu „Hristos S-a inaltat”, cred ca mai nimerit ar fi ca raspunsul, ma rog, continuarea dialogului, sa fie ceva de genul „ Si sade de-a dreapta Tatalui”, sau „De la pamant la cer” , asa cum am auzit la unii ortodocsi de limba engleza.

Grecii au in formulele lor de salut la fiecare sarbatoare adjectivul kalo,kali, kala, kales dupa modelul salutului Buna ziua/seara – kalimera/kalispera.

De ex., la Inviere - Kalo Pascha sau Kali Anastasi ( bineinteles au si Hristos anesti/Alitos anesti), la Craciun - Kala Xristoughenna ( Craciun frumos/bun/armonios/fericit), la orice sarbatoare -Kales ghiortes etc., dar nu imi amintesc daca si in cazul Inaltarii la cer au ceva similar.
Stiu sigur ca in fiecare duminica si sarbatoare, la sfarsitul slujbei, grecii isi ureaza Chronia polla, adica La multi ani!

Cat despre (unii) slavi, din ce stiu, pt fiecare praznic mare au cate o formula de salut specifica.
In afara de ”Hristos a inviat/ Adevarat a inviat”, de Boboteaza se saluta cu „Hristos S-a botezat” iar raspunsul, „La raul Iordan”, de Craciun - „Hristos Se naste” si raspunsul, „Slaviti-l”, de Inaltare - „Hristos S-a inaltat” iar raspunsul „ De la pamant la cer”.
Reply With Quote