View Single Post
  #21  
Vechi 02.01.2014, 19:28:21
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Ca multi alti confrati, am incercat si de data aceasta ca la cumpana dintre ani sa fiu acolo, in Sfanta Biserica, drept multumire pentru anul ce-a trecut si sperante binecuvantate pentru cel ce urma sa vina. Dupa care, impreuna cu cativa prieteni vechi, ne-am retras si am sarbatorit discret, cu o friptura si un pahar de vin, fara staif si fast, asa... ca intre prieteni castigati in timp... Abia pe la ora 5 ne-am retras la casele noastre. Iar cand a inceput Sf Liturghie, cu o mica intrarziere, m-am prezentat, fiindca nu se cade sa lipsesti chiar din prima zi si cu atat mai putin sa lenevesti in pat. In acest timp ma intrebam daca sunt eu vrednic sa ascult molitvele Sf. Vasile cel Mare daca nici macar de sfanta anafura nu am voie sa ma ating... Mai tarziu am inteles ca nu se mai citesc.
Oare de ce ar trebui combatuta decizia Preafericitului Patriarh Daniel? Cine doreste astfel de "citiri", cred eu ca ar trebui sa se osteneasca mai mult si sa ajunga la o manastire apropiata unde ar risca mai putin sa-i sminteasca pe altii si ar avea si mai mult folos. Nu am facut nici o statistica, dar nici n-am auzit vreodata ca, pe 1 Ianuarie, dupa ce la o biserica de mir sau citit molitvele Sfantului Vasile, sa fi avut loc vreo exoscizare. Poate ca s-o fi intamplat vreodata pe vreundeva, fiindca mai sunt si preoti mireni cu har deosebit, dar de aici si pana a generaliza acesta la fiecare biserica de mir, mi se pare trist, mai ales ca noi, mirenii nu intelegem cat de nevrednici suntem cu adevarat! Fratilor, preotul poate sa ne citeasca si din Sandra Brown, daca avem destula credinta si smerenie, ajungem sa "primim" cele bune si de folos. Dar daca bietul preot isi face datoria, iar noua nu ni se intampla nimic, ajungem asa cum s-a mai intamplat, sa blamam preotul ca este un escroc fiindca slujba lui nu a avut efectul pentru care... l-am platit! Pe Dumnezeu nu-L putem mitui!!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote