View Single Post
  #3  
Vechi 06.11.2009, 13:23:10
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit buna ory

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Multumim speranta, pentru informatiile utile.
Eu folosesc un spray de gura pe baza de xilitol ( nu este de la noi )...este in regula ? Nu cunosc nimic despre aceasta substanta xilitol, dar stiu ca se fabrica pe baza ei, in deosebi pasta de dinti.
Mama mea a folosit des apa de gura, tocmai pentru ca are probleme, dar nu cumparata de la noi ; G.U.M, restul scrie in japoneza.
Am auzit de curand ca exista si cancer de limba, aparut din diferite motive....
nu stiu prea multe de xilitol, stiu ca este un produs natural care inlocuieste zaharul , dar folosti in concetratii mari produce diaree. ca si cu toate produsele naturale e bine sa fii atent cum este folosit. cu toate ca se face o propaganda foarte mari cu produse naturale ca ar fii foarte bune pentru noi, trebuie sa fim atenti in primul rand ca nu sint destule date stiintifice sa dovedeasca cit de bune sint, si sint persoane care pot sa aiba reactii adeverse.

cred ca atita timp cit este folosit in concentratie minima este ok.ca se previi cariile se recomanda cam pina la 15 grame la zii de xilitol dar orice peste poate fii daunator.cea mai mare ingrijorare a produselor naturale este ca nu exista data care sa informeze efectele produselor pe termen lung. e posibil ca xilitor ajuta in protejarea dintilor dar poate sa fie daunator pe termen lung in ce priveste ficatul , sau rinichii. nu se stie.

sint multe produse naturale, si tot mai multe par sa apara pe piata. cel mai important este inainte de a cumpara un produs sa te uiti la continut apoi sa cauti pe internet informatii in relatie cu diferitele substante care se folosesc in produsul respectiv.
Reply With Quote