Subiect: Postul negru
View Single Post
  #684  
Vechi 07.07.2021, 14:01:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Edit: O sa acord urmatoarele puncte pentru raspunsuri corecte (dupa o discutie mai detaliata cu un duhovnic de al meu in varsta a iesit concluzia aceasta) privind regula tinerii unui post negru si perioada in ce interval de timp se face:

1. Demetrius +1
2. Petru7 +1
3. Eu (Adr.iu91) + 1


De ce? Si voi/Doar voi ati avut dreptate Petru7, si Demetrius.

Postul negru se tine in doua moduri, ca zi astrologica [pe ceas, timp de 24 ore incepand cu o seara inainte la o ora fixa (minute etc.), pana in a doua zi la ora respectiva 24hr (se acorda bonus daca ti mai mult de 24 de ore post negru "n" ore/minute), deci ce am zis eu la inceput].

Al doilea mod este cum ati mentionat Demetrius, in functie de anotimp cand la ora cand se insereaza ca zi liturgica , de la ora cand incepe vecernia. Si la fel Petru7, aveti dreptate nu trebuie dupa ceas daca este zi liturgica, pana a doua zi se tine cand apune soarele, exact cum faceau Sf. Apostoli, sfintii, crestinii din epoca antica (fara ceas). Multumesc de lamuriri, acum am inteles si eu mai detaliat cum se tine postul negru. Deci cele 2 moduri : astrologica, si/sau liturgica....pe calendar ortodox se stie cand sunt zile liturgice.

Cu asta am incheiat subiectul. Nu mai revin aici! Sanatate la toti va urez!
Io te-am invatat cum e corect, cum nu se largeste calea si pe mine ma eviti, nu mai stai de vorba.

Pai din ce spui, spui acelasi lucru: ca tine, dupa ceas, 24 ore fix sau tot ca tine dupa vecernia de la ora 6 pana apune soarele a doua zi la ora 6,7,8... deci tot aproximativ 24 de ore fix sau un pic mai mult.

Eu am dreptate cand iti zic: De la apusul soarelui dinainte de ziua de post negru pana la rasaritul soarelui de dupa ziua de post negru, asa se tine dupa Har si fara ceas.

Crezi ca-s sectant sau extremist? NU SUNT!!!

Respectati Calea ortodoxa, calea fara vina, fara pacat, Calea cea stramta!

De ce nu vrei sa ma crezi nicicum domnule Adri.iu91? Ai impresia ca te mint?

La fel e si cu Duminica, se tine dupa Har si dupa Soare si Luna nu dupa ceas. Deci se tine de sambata seara de la apusul soarelui si pana luni la rasaritul Soarelui. Crezi?

(Prostul, dracu, sectarul sau ereticul nu te invata bine ci-ti largeste calea iar extremistii o inchid de tot. Te pun ei sa postesti, fara porunca, fara randuiala, fara nevoie ca sa mori cazand in mandrie evitand sa-ti spuna sa te mai si rogi ca sa nu mori de foame si sa poti posti.)

De ce ai ramas suparat?.. daca-ti spun Adevarul.

Mai mare pacat are cel ce largeste Calea decat cel ce nu tine post sau decat cel ce-ti baga mortul in casa, grija orelor tinute dupa ceas cand banul ochiul dracului iti streseaza ochiul ca sa ajunga ochiul tau cel drept ca grija lumii-ochiul mortului care se demon-streSSeaza si priveste una-intr-una la ceas incercand autocorectii peste autocorectii vrand sa luceasca luxiferic cat mai mare si mai tare, cat mai inalt si cat mai sus!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 07.07.2021 at 16:39:45.
Reply With Quote