View Single Post
  #15  
Vechi 23.08.2016, 23:16:51
ionut_saracu ionut_saracu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2016
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
1. Nu e adevărat că vei avea un job bine plătit, pentru că bac-ul nu-ți oferă nicio calificare. Nu vei ști să faci nimic.
Profesorii mei mi-au spus altceva ca daca am bacalaureatul am mari sanse de a ma angaja.
Nu sunt foarte sigur de afirmatia lor doar ca eu nu am pile sau spagi ca sa le ofer angajatorilor satisfactie nelimitata.Am si eu un venit de 80 de lei ca elev.
Chiar si daca as avea 18 ani m-ar respecta cineva?Am vazut ca daca ai 18 ani toata lumea te considera un gunoi,nu pentru ca ai diploma de liceu sau de specializare ci pentru ca nu esti bun la nimic.Asa ne-au raspuns toti profesorii mei din generala.Ca ei au fost cei cultivati iar noi suntem semintele lor pe care le impamanteaza ca sa observe evolutia noastra.
Cum fac asta?Simplu.Ne preda o groaza de teorie pe care mie mi se pare absurd de inutila.
Pai daca eu stiu doar teorie unde m-as putea angaja?La o fabrica de plante?La un laborator stiintific?La un atelier mecanic?
Eu practic nu stiu nimic.Tot ce stiu e sa tac si sa ascult ordinile dirigintei.
Frate,asta nu e armata,asta e scoala.
Ma pune sa ma trezesc in fiecare zi la 7 dimineata.Pentru ce?Ca sa vizualizez un maimutoi de baiat care tot timpul ma spune pe nume.Ce mama de bataie i-as da lui asta.
Altceva?Pai ar mai fi si faptul ca profesorul de fizica este un zeu peste noi si daca noi nu ne controlam temperamentul s-ar putea sa nu ne mai scape de corijente si repetente.
Eram aproape de a fi corijent la dansul..Bine ca totul a trecut si ca am scapat de asta.
Ah,si mai e ceva.De ce elevi nu se pot controla in zilele de astazi?
Vad ca ei sunt distrusi si disperati doar pentru ca cineva nu i-a hranit,nu le-a cumparat x telefoane,x bilete la o vacanta in tari straine,x imbracaminte doar pentru a nu arata uncool la scoala..Asta e scopul nostru?Sa ne holbam la cat de inteligenti sunt profesori si noi sa nu ne razvratim?
Am incercat o data sa protestez impotriva acestor specimene numite cersetori..dar vad ca situatia a luat o intorsatura neasteptata...
Reply With Quote