View Single Post
  #12  
Vechi 13.01.2021, 13:16:20
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
...La început a fost Cuvântul....
Si la sfârșit tot Cuvântul va fi sa fie.

A-ti nega propria stiinta-cunoastere de Dumnezeu pe baza partii tainice ramasa inca necunoscuta pentru a putea sustine orice teorie mi se pare o abandonare a Credintei, o alunecare in obiceilul de inchiderea ochilor spre libertatea de adoptare a oricarei minciuni despre Dumnezeu. Sigur ca nici invers nu e frumos sa faci, pe baza partii cunoscute de tine nu poti impune altora un intreg pe care te prefaci ca l-ai cunoaste. Partea adaugata de tine e ca partea nevazuta a Lunii. Unii spun ca partea nevazuta a lunii e la fel ca partea vazuta. Am alta parere, cred ca Luna e semisferica fiind sursa de noapte si de frig asa ca Soarele semisferic care este sursa de lumina si caldura si abea la eclipsa de Soare se formeaza o sfera perfecta cand sunt la cea mai mica distanta inchizandu-se Lumina asa ca intr-o bila de loto. Nimeni nu crede ca am dreptate pentru ca ei vazand partea bombata a lunii au adaugat ei restul formand un intreg ca un idol facut dupa mintea lor. Nici nu poti nega partea vazuta bombata si semisferica a Lunii dar nici nu poti sa te pronunti sigur despre partea ei nevazuta tot așa cum nu poti sa te pronunti despre partea vazuta a Soarelui sustinand ca discul Solar plan e defapt o parte bombata semisferica. Mare le va fi tuturor mirarea cand vor afla ca am avut dreptate cu teoria PacMan3D-nD si cu Soarele si Luna semisferice. Cum e posibil, cum ar putea fi posibil? E nebunie! Rade lumea, universitatile, oamenii de stiinta. Parem prostii prostilor, naivii naivilor, înnapoiati si medievali. Daca am crede in Dumnezeu am afla si am intelege ca nu poate fi altfel.

Cunoasterea de sine egoista e ca eclipsa de Soare. Toata lumina, caldura, frigul si intunericul e inchis in interior ca intro sfera perfecta ca o bila de loto. Nimeni nu mai beneficiaza de nimic de la Luminatorul cel mare si de la Luminatorul cel Mic. Bine ca nu dureaza decat cateva minute.

Ma iertati ca iar m-am bagat in discutiei. Stiu ca sunt greu de suportat. Cine ar putea crede ca Soarele si Luna ar fi semisferice? Dar cine ar putea Crede ca Domnul Iisus s-a nascut dintr-o Fecioara Curata de la Duhul Sfant? Nici macar dreptul Simion nu a putut crede. A fost binecuvantat sa traiasca pana a vazut cu ochii sai Minunea si a primit in bratele sale pruncul si a binecuvantat pe Dumnezeu pentru ca nu l-a mintit. La Dumnezeu toate sunt cu putinta... oricat nu i-ar veni sa creada lumii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 13.01.2021 at 13:24:18.
Reply With Quote