Subiect: Casa protestanta
View Single Post
  #50  
Vechi 26.06.2010, 13:30:33
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu cred ca Marele Arhitect, la marea judecata, nu va tine deloc cont de formalismele fiecarei religii ( forme fade-care fara fapte sunt moarte !),ci ,mai degraba va tine cont de faptele fata de aproapele nostu !
Ne impidedicam de lucruri marunte,uitand ca in centrul religiei e mereu si mereu...omul !
Mai degraba Dumnezeu te intreaba daca ai facut rau la cineva, sau nu ai facut bine...decat amanunte fara importanta, de tipul polemicilor de pe aici...Ca unul isi face cruce, altul nu, ca unul e ortodox sau de alta religie crestina...etc,ca altul cinsteste icoanele, altul,nu...toate astea si inca multe altele sunt de fapt perdere de vreme, si evitare a esentialului religiei crestine : raportul nostru cu...celalalt !
Domnule Radu, v-as ruga sa nu inselam lumea ... doar daca nu v-ati propus explicit asta. Marea inselare a marelui vrajmas este ca incearca sa convinga ca exista doar un mare arhitect si ca toate religiile crestine (sic!) sunt bune. E plin (internetul) de marturii ale Sfintilor Parinti in acest sens, pe care am tinde sa-i credem mai mult decat cei care promoveaza orice fel de iubire (inclusiv cea fada). Iubirea merge pana la erezie - acesta fiind lucrul cel mai grav pentru un crestin ortodox pentru ca ne separa de Dumnezeu, Insusi izvorul iubirii. Negarea ORTOdoxiei duce in derizoriu si martiriul ataror sfinti de care e plin sinaxarul, care n-au fost de acord sa se lepede de aceasta, lepadare care incepe de la acceptarea altor adevaruri, dupa exemplul unei pilde din Pateric. Poate n-ar strica mai multa informare/atentie ...
Reply With Quote