View Single Post
  #78  
Vechi 19.04.2016, 12:04:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu inteleg, cum se duce munca de 30 ani la gunoi? Ai un credit la banca sau cum?

Da' poate si pe cei care dau sa pastreze/castige un loc necuvenit.
Caracterul nu are nici o legatura cu NEDREPTATEA pe care o fac altii.
Loc necuvenit? Poate omul ala il merita de 10 ori mai mult decat altii. Adaugi tot felul de texte pentru a-ti iesi tie la socoteala.
V-ati invatat sa duceti luptele lumeste si nu duhovniceste, uitand ca exista un Judecator pe lumea asta si mai ales in Biserica.
Uitati ca in Biserica intai se judeca duhovniceste si il lasam pe Hristos sa judece. Apucati sabia inainte sa deschida celalalt gura.

Iar Hristos spune foarte frumos in Matei Cap.5:
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40. Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.



Pacat ca vorbesti de dreptate dar nu vorbesti despre Hristos. Vorbesti lumeste si nu duhovniceste.

Zice Hristos frumos: luati jugul meu si povara mea care este usoara. De asta te chinui in dreptati lumesti Aline, pentru ca tu umbli cu judecata lumeasca si cu dreptati din lumea asta.
Iti cauti dreptate cu sabia si cu "hiper corectitudine" cand de fapt Hristos ne zice sa mai si plecam capul.
De asta si duhul tau de razboi si nu de pace. Semeni razboi si nu pace. Si nu poti sa ai pace in veci pana nu vei invata ce a zis Hristos despre a incasa o palma. Si inca una. Si inca una. Cum a facut el pe Cruce.

Voi nu sunteti in stare sa luati o palma si sa intoarceti celalalt obraz.