View Single Post
  #99  
Vechi 24.10.2018, 08:38:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
eu cred ca au fost eretici aproape dintotdeauna, dar eu sunt un oarecare.

tolstoi spune:

"Comunicarea cu orice om este rugăciune. Ține minte că în fața ta nu se află un ucigaș, un desfrânat, un jandarm, un polițist, un rege, un spion, ci manifestarea lui Dumnezeu. Ține minte în fața cui te afli și poartă-te cu el cum te-ai purta cu cel mai sfânt lucru din lume."

dar si:

"sunt convins ca invatatura bisericii ortodoxe ruse este în teorie și in practica daunatoare si ca propaga minciuni insidioase, o colectie intreaga de superstitii si vrajitorii si ascunde complet intregul sens al doctrinei crestine."

nu a fost nici primul si nici ultimul, dupa parerea mea a fost si este adevarul adevarat in ceea ce-i priveste pe rusi.
si unde spune Tolstoi ca rusii ar fi eretici? Spune ca invatatura "popilor" era eretica? Nu! Ca stau mai prost cu practica, asta e alta problema. Chestia asta a fost dintotdeauna. Chiar Hristos a spus sa ascultam de ceea ce spun fariseii (invataturile lor) dar sa nu ne luam dupa faptele lor, ca ei spun dar nu fac. De aici a aparut si proverbul: fa ce spune popa, dar sa nu faci ce face popa!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote