Subiect: Puterea iertarii
View Single Post
  #3  
Vechi 18.11.2010, 09:02:16
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Buna,Anda Mihaela si bine ai venit pe forumul crestinortodox!
Referitor la situatia prezentata in postarea de mai sus,dai impresia ca inca nu ai depasit anumite resentimente si ca rana din suflet este inca deschisa.Vindecarea ei cred ca ar fi bine sa fie prioritatea pentru tine in aceste momente si nu ce anume a decis sa faca fostul mai departe,chiar daca este deranjant pe moment.
Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si insasi El,care este Tatal nostru Ceresc nu intervine in viata noastra sa ne impuna ce decizii sa luam.
Cred ca ar trebui sa ii respecti lui Gabriel hotararea luata,chiar daca nu este dintre cele mai placute pentru tine si sa nu mai incerci sa intervii in viata lui fara ca el sa isi doreasca acest lucru.
A crede ca putem noi sa salvam pe cineva si sa il schimbam este o copilarie,o iluzie care nu poate duce decat la suferinta pentru noi si respingere din partea persoanei catre care ne indreptam in acest sens.
Deasemenea,fii sincera cu tine si intreaba-te daca nu cumva aceasta dorinta de a relua legatura cu el si a-l "salva" oare nu o ascunde pe aceea de a relua,de fapt,relatia cu acest om.Daca,oare,tu inca nu poti sa accepti in sinea ta ca lucrurile s-au terminat si ca e bine sa mergeti fiecare pe drumul sau?
Buna..nu vreau sa-l schimb deloc, cum am zis nu este o afectiune ca pentru un indragostit.. Nu ma refer aici la mine ca vreau sa fiu in armonie ci vreau lui sa-i fie bine.. Hai sa zicem ca as fi ca o sora care isi vede fratele facand aceleasi greseli la indigo.. Daca as fi vrut sa-l schimb pe Gabriele as fi putut sa o fac, de ex; el este ateu si niciodata nu i-am reprosat acest lucru, in schimb el ma ataca mereu "aaa te imbraci in rosu ca asa iti zice Dumnezeul tau?" Unei foste prietene i-a zis "renunta la Dumnezeu pentru mine, blesteama-l cum fac eu!" Oare nu trebuie sa simt mila fata de un om ce clipa de clipa de ani buni incoace face aceleasi greseli?
Sa-ti mai dau un exemplu... ce mi-a facut mie i-a facut si fostei, indigo.. Cand am vorbit cu el imi spunea ca este victima vietii, ca Maria la lasat ca el a iubito sincer, ia dat tot si ea si-a batut joc de el..cand defapt era invers; si o cred pe Maria ptr ca ce ia facut ei mi-a facut si mie...
Gabriele niciodata nu a luat decizii bune ptr el..ptr el toti sunt vinovati; el 5 ani nu a vorbit cu mamma lui, isi punea mana la ochi sa nu o vada sa nu o auda..mamma lui a murit de cancer; intr-o zi i-am spus "stii eu cred ca ai da orice sa-ti vezi mama" iar el "da dar sa nu o vad ca-si framanta buzele!"...

te-ai intreba...ce suflet merita salvat? un suflet ca al lui gabriele sau un suflet ca al mariei tereza? Nu numai cu mine este asa, ci cu toti... Sa zicem ca este ca acel criminal care omoara oameni fara nici un motiv si spune " ce sa-i fac victimei daca statea in drumul meu?e de vina ca a iesit din casa"


Si revin cu intrebarea, Dumnezeu nu vrea sa fim in armonie cu toti oamenii care intram in contact? Eu cred ca Dumnzeu este prezent in toate si in toti..Depinde de noi daca il ascultam sau nu. Nu vreau sa crezi ca vreau sa schimb omul sa-l slefuiesc, personal eu nu pot lasa pe cineva sa se autodistruga cum face el...
Ti-am zis ca el mi-a facut bine 10% si ptr mine conteaza, si vreau sa-i intorc favoarea, nu ptr mine ci ptr el ca o sa-i faca bine... tu daca ai un frate sau un prieten care sa zicem ca se drogheaza (luam acest exemplu) dur nu incerci sa-l ajuti?sa-l scoti di probleme? lasand la o parte chestiile "pai el daca nu vrea..", pai daca ptr el exista doar negru nu va stii ce este rosu, deci trebuie sa-i spus si poate incet cu incet il convigi...

Traiesti in societatea de azi unde mai greu vezi pe cineva ce a suferit din cauza cuiva sa-i vrea binele si chiar sa incerce sa-l ajute...

Daca eu nu-l ajut stii ce se va intampla cu Gabriele, va comite aceleasi greseli cu alti, cu altele, nu le va recunoaste, le va nega.. Si atunci nu ar fi si vina mea putin?

Sincer eu din povestea asta nu am absolut nimic de castigat, doar multumire sufleteasca si stii de ce, ptr ca eu sunt in Romania el in Italia.. Deci nu am ce relatie sa reiau cu el, ptr ca nu a fost nicio relatie intre noi..Nu-l doresc ca barbat ca iubit ci imi doresc sa fiu in armonie cu el sa ne putem saluta frumos civilizat fara ranchiuna....

Dumnezeu am descoperit ca este bunatate, iertare, pace, curatenie... Eu imi doresc doar ca Dumnezeu sa aduca armonie..Nu i-ar face bine putina lumina in viata lui Gabriele? atatea resentimente fata de el sunt bune?

Gandeste-te la un frate pe care vrei sa-l ajuti chiar daca el refuza caci este sub efectul urii, resentimentelor, negatiei, nu-l vei ajuta gandid ca poate asta vrea Dumnezeu? sa-l lasi sa inrautateasca?
Reply With Quote