View Single Post
  #18  
Vechi 11.02.2011, 11:55:39
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
As vrea sa dau si eu un exemplu de teolog fara diploma: Pr. Proclu.
Il putem vedea pe inregistrari video: un om mic de statura, simplu in port si in vorba. Dar cand vorbeste, cuvintele cuviosiei lui sunt aur curat! Iata ce aduce trairea credintei si smerenia.
Oare teologul cu diplome si doctorat mai are capacitatea de a se smeri? Ramane de vazut.
Cred ca este inca posibil sa gasesti smerenia, asa cum e posibil sa fii modest chiar daca ai doctorate si diverse titluri academice. Aceasta se intampla atunci cand diplomele sunt pentru tine un soi de consecinta necesara a invataturii tale. De exemplu multi dintre Sfintii Parinti au fost eruditi (atunci nu existau diplome de teologie, dar eruditia era recunoscuta si respectata) si totusi cuvintele lor sunt pline si de Har si de smerenie. Dau ca exemplu pe Sf. Ioan Gura de Aur, despre care Sinaxarul spune:

"Chiar de la începutul vieții sale, a avut mare dragoste pentru știința cuvintelor și cu nevoința ce pusese la învățătură și cu ascuțirea firii ce avea, a învățat toată învățătura elinească, făcându-se ucenic lui Libanie și Andragatie, sofiștilor din Antiohia, iar după aceea al celor ce se aflau în Atena. Și deprinzând toată înțelepciunea elinească și creștineștile Scripturi, la a căror săvârșire a cunoștinței ajungând și împodobindu-și viața cu curăție a fost înălțat la rânduiala de cleric de Sfântul Meletie, patriarhul Antiohiei, iar de Flavian a fost făcut diacon și preot."

Bineinteles, cel mai important la un preot este Harul. Printr-insul vorbeste Duhul Sfant. Dar oare daca acesti eruditi Sfinti Parinti au invatat si au luat diplomele vremii lor, nu a fost si aceasta prin lucrarea Sfantului Duh.

Asta nu inseamna ca masuram preotii cu metrul sa vedem cata eruditie au. Dar mi se pare ca si cunostintele si invatatura teoretica pot ajuta un suflet initial bun si plin de iubire sa imprastie aceasta iubire in jurul lui.

Doamne ajuta!

Cristina
Reply With Quote