View Single Post
  #4  
Vechi 09.09.2011, 16:45:43
AndyTh AndyTh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Mesaje: 17
Implicit

Da Mihnea, ar fi interesanta o astfel de cercetare, insa s-ar lovi de niste obstacole.
Depresia nu este diagnosticata per se, adica nu spun pun diagnosticul dupa cum arata pacientul sau daca zice el care are depresie. Se investigheaza in relatia cu gandurile persoanei, la comportametul si relationarea ei cu cei din jur, la adaptarea la viata cotidiana. In fine sunt multi indici. Si asta pentru ca exista mai multe tipuri de depresie, printre care si cea minora, pe care o avem cu totii la un momentdat (sau o tristete mai profunda)
Cred ca in viata monahala, un astfel de diagnostic ar fi greu de pus (nu in sensul ca nu ar exita) din cauza lipsei unor indici. Si plus ca populatia care intra voluntar in viata calugaresca are deja un "portet" psihologic. Nu? Adica eu stiu ca nu intra oricine, ci trebuie sa treaca de niste "interviuri"
Dar ideea ta suna bine, in sensul investigarii efectelor vietii calugaresti aspura proceselor psihice. Sunt studii pe aceasta tema, ti le trimit pe private cand o sa am timp sa le pun cap la cap
Reply With Quote