Subiect: Predica de azi
View Single Post
  #4  
Vechi 13.11.2011, 20:20:21
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Inteligenta spirituala

Astazi, parintele nostru ne-a vorbit despre inteligenta spirituala, asa cum este tratata in cartea cu acelasi nume ("Inteligenta spirituala", autori Danah Zohar & Ian Marshall), aparuta la editura Vellant in anul 2011.

Voi incerca sa sumarizez cele aflate: cartea se adreseaza nevoii noastre de a afla ce suntem si de ce am venit pe acest pamant, care este rolul/ sensul nostru pe lumea acesta.
In carte se prezinta o serie de criterii pe baza carora ne putem evalua inteligenta spirituala (fara a le considera insa un test "eliminatoriu"...):

1) Constiinta de sine
Cine suntem in adancul nostru, dincolo de ecusonul social? Avem constiinta ca suntem nemuritori? Suntem racordati la credinta si la valorile vii, nu la efemeridele de la televizor?

2) Spontaneitatea
Calitatea de a te lasa influentat/ inspirat de valori, de oameni de valoare (nu valoare sociala, ci de caracter).

3) Compasiunea, in sensul de "impreuna-patimire"

4) Smerenia
A-ti cunoaste locul in lume, nici supra-, nici subevaluat.

5) A avea o viziune asupra lumii, din sfaturile duhovnicesti si din traditia vie

6) A avea tendinta de a intreba mereu "de ce?"
Aceasta pentru a ajunge la o lamurire interioara, nu in sensul plangerii de mila.

7) Acceptarea diversitatii
Sa nu dispretuim pe nimeni, sa nu fim fanatici si intransigenti.

8) Independenta fata de context (sa nu fim conventionali)

9) Putinta de a schimba perspectiva asupra lucrurilor (sa nu ramanem in idei fixe)

10) Capacitatea de a accepta suferinta (precum Domnul pe Golgota)

11) Sentimentul disponibilitatii (nu doar pentru profesie, ci si pentru ai nostri, cei apropiati... exemplu: Staretul Gheorghe de la Cernica a lasat cu limba de moarte sa i se ingroape capul la intrarea in biserica, fiind astfel calcat de toti cei ce treceau pa acolo)

Predica a fost mai plina de viata (si de exemple) decat am putut eu sa redau.

Cartea mi-a trezit interesul, asa ca am comandat-o pe internet ...
Reply With Quote