View Single Post
  #9  
Vechi 01.01.2021, 21:01:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
adevarata intelepciune, e atunci cand poti deosebi raul de bine...a fi un las, e foarte RAU. IIsus avea o omenire de rascumparat, voi sunteti chemati sa nu fiti lasi, e acelasi lucru, numai ca la scara mai mica, e vorba doar de o tara...NUMAI CA E VOLRBA DE TARA lUI DUMNEZEU...
Ai perfecta dreptate!
Incepe deci, sa deosebesti prima data binele, iar daca nu-ti vei da seama ca, de fapt, acela e raul botezului pe care l-ai primit, atunci n-ai invatat sa le deosebesti.

Mai simplu (dar destul de improbabil) ar fi sa-L cunosti pe Domnul Iisus Hristos, fiindca atunci ai cunoaste si binele si raul deopotriva.

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
va intreb, pe voi toti, cu nickname uri de sfinti, si patrunsi de dogma pana in maduva oaselor,voi, da voi, care va ascundeti in spatele Bibliei, e pacat sa lupti pentru tara ta? e pacat sa lupti pentru fiinta ta si a altora?(copii,parinti,sotii,etc) e pacat sa lupti pentru sufletul tau?...NU , NU ESTE, dar sa fii las (nici rece da nici caldut)...adica o "curva" cu doua fete, sluga la doi stapani, E PACAT.
Cum sa lupti pentru tara ta impotriva celor pe care i-ai ales democratic chiar tu? -asta pe de o parte

Pe de alta parte, tu vrei sa te bucuri de acelasi "bine" care e accesibil doar celor cocotati in randurile puterii; tot acest bine este material si lumesc, chiar daca e pentru tara, iar Iisus nu l-a vrut.

Dorinta mea intima este sa am parte si eu de "binele" acesta. Iisus a fost ispitit si nu a acceptat; eu nu sunt ispitit fiindca si eu il caut si nu-l gasesc si de aceea nu sunt vrednic nici de Iisus. Daca e sa aleg una din doua, n-ar fi pacat sa nu-L aleg pe Iisus? De aceea te-am intrebat de vaccin.



P.S. Insusi titlul pe care l-ai pus acestui topic denota egoismul pe care (fara sa vrei) ti-l dai de gol fiindca te incluzi si pe tine intre cei buni cand vrei un bine pentru altii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 01.01.2021 at 21:34:01.
Reply With Quote