View Single Post
  #25  
Vechi 18.06.2010, 13:32:57
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Scotianul - da, asa este, numai ca la noi, in ortodoxie, nu mai ai timp sau ocazie sa-l prinzi pe preot/duhovnic pentru discutie spirituala.
De aceea spun ca la noi sfatuirea se rezuma de fapt la spovedanie (adica la a-ti spune pacatele).Si te scapi de pacate acolo, dar ramai in suflet cu intrebari, nelamuriri, lacrimi si le tot duci cu tine, ca n-ai cu cine si cand sa vorbesti (in cadrul bisericii).
Nu pot da o parere avizata in materie de ortodoxism dar va pot spune ca eu am stat de vorba preoti ortodocsi cu privire la mai multe probleme care imi erau neclare.Am adus in discutie si probleme de care ma loveam eu zilnic.Nu a fost o spovedanie(nici nu era posibil asa ceva in aceste circumstante)dar a fost un dialog,trebuie sa recunosc,foarte frumos.Am aflat lucruri foarte interesante.Va mai pot spune ca am stabilit intalnirea din timp precum si subiectul ei>,,discutii generale".Eu sunt convins ca puteti gasi preoti in ortodoxism care sa va ajute in ambele situatii si cred ca pt a lamuri acesta situatie a dvs>cel mai bine este sa vorbiti cu un,yep,preot ortodox caruia sa-i spuneti tot ce va framinta.Sunt multi ortodocsi pe acest forum si cu siguranta va pot ajuta mai bine decat un protestant picat pe aici :)
Reply With Quote