View Single Post
  #7  
Vechi 16.10.2010, 23:41:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu mă pricep de loc la drept canonic, dar eu așa văd lucrurile: una dintre deosebirile dintre Sf Taine și Sf Ierurgii este că ultimele aduc haruri lucrătoare, pe când primele aduc atât haruri lucrătoare cât și Harul Sfințitor. Harurile lucrătoare nu sunt permanente, ci durează atâta timp cât durează lucrarea pentru care Dumnezeu le-a dat.

Spre exemplu, când merg duminica spre biserică, dar pe drum mă întâlnesc cu niște prieteni care mă invită la un șpriț, dacă am puterea de a rezista tentației se cheamă că am primit o inspirație de la Spiritul Sfânt. Acestei inspirații, acestui ajutor supranatural îi spun "har lucrător". Dacă nu merg la șpriț, ci merg la Sf Liturghie, harul lucrător dispare. Nu mai e nevoie de el, ci va fi nevoie de altul în altă situație.

Sfințirea unei biserici nu este Taină, ci este Ierurgie. Prin urmare, ea cheamă ajutor supranatural ca haruri lucrătoare. Nu se face o dată pentru totdeauna, ci de câte ori este nevoie. În ultimă instanță și dacă gândim etimologic, "a sfinți" este sinonim cu "a curăți". Prin urmare, o biserică trebuie resfințită de câte ori se murdărește. Cum murdăria înseamnă absența curăției, chiar și o perioadă în care nu s-a slujit în biserică poate fi motiv de resfințire. Tot ceea ce este în contact într-un fel sau altul cu Preasfântul Trup și Sânge trebuie să fie curat, adică sfințit: mâinile celui care Îl ating, vasele în care El este așezat, etc. Chiar și spațiul în care El este invocat și vine trebuie să fie curat. Cu atât mai mult trebuie să fie resfințită biserica dacă ceva anormal o întinează, adică o profanează (făcând-o să slujească altui scop decât cel destinat). De asemenea, trebuie resfințită dacă au loc lucrări de extindere sau de restaurare, după cum, dacă ducem o icoană veche la restaurat, trebuie resfințită după aceea.
În schimb, dacă într-o biserică se slujește periodic, nu trebuie resfințită niciodată, fiind sfințită de Dumnezeu prin fiecare liturghie. Că nu este târnosirea deasupra liturghiei și nici ierurgiile deasupra sacramentelor, ci invers.
Frumos răspuns ! Mulțumesc Mihnea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote