View Single Post
  #22  
Vechi 02.11.2016, 17:27:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mie si mascariile de Craciun si Anul Nou mi se par horror si nu vesele. Parca se lovesc doua lumi diverse.
Dar, spre deosebire de Halloween, nu exista nici un fel de presiune la a participa la "mascari" (sunt numai de Anul Nou, in Moldova cel putin). In niciun caz o presiune de a participa ca mascat (ca protagonist). Nu am auzit ca la scolile din Romania sau altundeva copiii sa fie imbracati in capra sau urs la scoala. Ei nu se saluta cu "Mascari Fericite!". Spuneti ca a nu participa la Halloween inseamna sa va izolati ? Ei bine, neparticipand la mascari, sigur nu va veti simti izolata.


Citat:
Problema mare este insa (peste tot) ca nu sunt toti oamenii la fel. Sunt unii care nu cred, care nu sunt religiosi si sunt multi, sunt multi de alte religii fiecare cu cerintele lor. Trebuie sa traim printre si cu ei.
Apropo, aceia nu se izoleaza ? Oare cei care merg sambata la sinagogi si care nu mananca anumite feluri de mancare nici macar cand nu e post, nu se izoleaza ? Dar ceilalti, care merg vinerea la moschee si nu gusta porc nu numai vinerea, dar in orice zi, nu s-or izola ? Dar ateistii, siliti, saracii, de presiunea sociala sa baiguie ceva cand li se spune "Cristos a inviat!", ati observat ca sunt izolati ?

Ei bine, eu cred ca ar fi foarte nimerit sa invatam de la perfizi si infideli sa ne asumam credinta. fara teama ca, de vom face ce ne-a spus Domnul nostru si Mireasa Sa ne vom izola. Sa nu ne temem. Sa nu ne rusinam de El. Sa fim macar la fel de crestini pe cat sunt musulmanii de musulmani, ori satanistii de satanisti. Am vazut de sute si sute de ori, purtate cu mandrie pe strada tricouri cu dracul sau cu moartea si am vazut de sute de ori tricouri cu Che Guevara glorificat. Mai rar am vazut tricouri cu Isus Cristos si niciodata cu Sf Petru. Pesemne fiindca nu sunt personaje la moda, iar potentialii lor purtatori se tem ca, purtandu-le, se vor izola.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote