View Single Post
  #25  
Vechi 24.05.2017, 11:04:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai precis la ce s-a referit Cuviosul Paisie :
[...]„ - Părinte, o mamă mi-a spus: "Sunt slabă trupește și mă obosesc repede, nici treburile nu apuc să le termin și nici timp pentru rugăciune nu-mi rămâne".
- Să-și simplifice viața, ca să-i rămână timp și pentru rugăciune. Căci în felul acesta ea poate spori mult duhovnicește.
Dacă o mamă și-a simplificat viața ei, dar se ostenește pentru că are mulți copii, atunci este îndreptățită să spună "sunt obosită".
Dar dacă își pierde timpul căutând să-și aranjeze casa cât mai frumos pentru străinii care o vor vizita, atunci ce să mai spui?
Unele mame, pentru a le avea pe toate aranjate în casă, își constrâng atât de mult copiii, încât nu-i lasă nici măcar să miște un scaun sau o pernă.
Le impun disciplină militară și astfel copiii, deși se nasc sănătoși,din păcate cresc vătămați. Un om inteligent, dacă va vedea într-o casă cu mulți copii toate lucrurile puse la locul lor, va trage concluzia că, sau copiii sunt vătămați la minte, sau mama este barbară și le impune disciplină militară. Le-a băgat frica în suflet și de aceea copiii se tem să se joace. Odată am mers la o casă cu mulți copii. Câtă bucurie mi-au pricinuit copiii cu neorânduielile lor copilărești, care stricau ordinea lumească - adică Fiecare lucru să fie pus la locul lui.
Dar tocmai aceasta este cea mai mare neorânduială, care îl obosește mult pe omul contemporan.”[…]

Cuviosul Paisie Aghioritul Cuvinte duhovnicești, vol.IV - Viața de familie, Editura Evanghelismos 2003 pag 93-94.



Desigur că nu s-a referit la cazul în care un copil ar face neorânduială în Biserică, nici eu n-am sugerat asta.

Am adus doar în discuție un precedent în care un om luminat de Dumnezeu este odihnit de zburdălnicia unor copii, iar Dumnezeu s-ar putea să judece cu clemență un copil mai agitat (chiar și în Biserică) dacă un cuvios judecă așa.
Oricum un copil dacă e agitat acasă așa va fi si la Biserică copilul n-are filtrele de cenzură ale adultului, spun din precedentele cazuri observate din parohie cu copii care-și cam chinuie mama preoteasă și care se comportă la fel și în alte contexte.

Firul topicului a parcurs tangențial si situația unui copil agitat acasă care cam obosește părintele și mi-am adus aminte de situația din carte fără a insinua că situațiile sunt identice ci pt a prezenta viziunea Cuviosului ca o încurajare pt o mamă să nu ia totul în tragic.
Ca fapt divers la câte cazuri de ADHD și cât de agitați sunt copiii sănătoși (chiar și ai unor preoți) e clar că generațiile „Milennials” și „post 2000” se concentrează tot mai greu la lecții și la școală, darămite la Biserică e o constatare bazată pe realitate nu o încuviințare pentru agitație în timpul slujbelor.
Copilul oricum are lumea lui, dar s-ar putea ca o „bruscare duhovnicească” să-i declanșeze sentimente negative pe viitor în contextul bisericesc, trebuie multă delicatețe și cu copilul și cu mama mai ales dacă era însărcinată(situația din debutul topicului).

Copiii sunt din fire conectati la 220 este chiar nenatural sa facem din montruletii astia de energie niste momai ascultatoare ,ca niste carpe fara vlaga-unde le pui acolo sa le gasesti.
Daca vrei neaparat sa stea la 5 ani sa asculte toata Liturghia de la cap la coada ,cu cantari si predica basca risti ca la 14 ani sa-si aduca aminte cat de "neplacut" era la biserica si sa nu mai vina nici batut.
Totul dupa putinte.

Ceea ce imi place la unii duhovnici este si faptul ca sunt fini psihologi,simt oamenii si le acorda fiecaruia tratament sau solutii dupa firea lor.
Nu-i baga pe toti intr-o oala si intr-un canon.
Avem sperante inca!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote