View Single Post
  #5  
Vechi 07.11.2013, 13:52:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si ai grija si tu unde le mai publici.
Netul este mare ai au toti acces la ei.
Nu mai puneti si voi lucrari si lucruri importante, de suflet, sau private, pe net.
Inca n-ati inteles ce periculos este?

In alta ordine de idei: a fost atribuita lui Arsenie Boca? Ori este atat de speciala poezia ta, in stilul lui si atunci trebuie sa fii mandra, ori atat de putin sunt cunoscute scrierile lui.

Am si o intrebare, ca nu inteleg. Zici ca editorul a pus-o in cartea lui Arsenie Boca? Pai editorii fac cartile, sau doare le publica?
Si cine a dat aceasta carte la editura? Cine din partea Lui Arsenie Boca?
E bine ca ai anuntat editorul si daca poti vorbeste si cu cel care a dat cartea la publicat.
Dar nu prea ai ce sa faci.
Este totusi o onoare pentru tine, daca stai sa te gandesti. Si poate cine stie? Asa o fi vrut Dumnezeu?

Plagiatul de lucrari de literatura, arta muzica. Eu nu stiu daca sunt chiar un lucru rau.
Doar sunt facute de oameni pentru oameni. Prea conteaza numai faima si banii pe lumea asta.
Ca atunci ar trebui sa-si tina fiecare acasa in sertar lucrarile, sa nu le vada nimeni.
Ma gandesc cat de mult isi doresc unii saraci sa aibe acces la cate o carte, un film, sau program de calculator si nu au bani.

Da, unii gresesc ca citeaza de la altii in lucrarile lor. Dar toti facem asta cumva. In scoala, in facultate, preluam de la altii in lucrarile noastre. Macar sa punem insa sursa.
Stiinta si arta sunt un bun comun al omenirii. Sa ne bucuram daca se bucura si altii de bucatica noastra. Sa nu fim egoisti. Dar sa fim totusi si corecti, pe cat se poate.
Mi-este greu sa ma explic. Nu sunt adepta plagiatului, nu asta sustin. Ci ma deranjeaza goana asta egoista dupa faima si bani si altii care isi doresc nu au acces, nu-si permit.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape