View Single Post
  #8  
Vechi 18.01.2014, 21:30:32
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Oameni buni, dacă nu suntem medici oncologi, haideți să ne abținem, ca să nu avem, după aceea, viețile unor oameni pe conștiință!
Nu exagerez: am cunoscut personal cazul unei doamne bolnave de cancer care, luând în considerare astfel de teorii, a refuzat tratamentul medical și nu a mâncat nimic timp de 6 săptămâni, bând doar sucuri de fructe. A murit, lăsându-și în urmă părinții disperați și o fetiță de 8-9 anișori.
Bolnavii de cancer TREBUIE să apeleze la medici specialiști și competenți, să urmeze corect tratamentul recomandat de către aceștia (operații, chimioterapie sau orice altceva este necesar, în funcție de fiecare caz) și, evident, în primul rând, să-și pună toată încrederea în Domnul Dumnezeu, Cel Care lucrează prin oameni pentru oameni.
"Să nu ispitești pe Domnul Dumnezeul tău" - e scris în Cartea Sfântă a credinței noastre.
Iar Sfântul Vasile cel Mare spune: "o încăpățânare este să refuzi ajutorul artei medicilor".
Și dacă ar câștiga farmaciștii, sau mai știu eu cine scria cineva într-un mesaj anterior, ce importanță ar avea? Esențial este ca bolnavii (sau cât mai mulți dintre ei) să se facă bine, chiar dacă, de pe urma vindecării lor, vor exista și avantaje financiare pentru anumite persoane.
Dacă-i îndemnăm pe oameni, pe un forum public, să renunțe la ajutorul medical specializat într-o situație critică de sănătate, atunci ne asumăm o responsabilitate enormă: aceea ca unii dintre cei care citesc să ne creadă, să nu apeleze la medici și să-și piardă viața.
Doamne ferește!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 18.01.2014 at 21:37:16.
Reply With Quote