View Single Post
  #37  
Vechi 08.06.2022, 00:32:38
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Post

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
E aiurea sa sustinem ca o intreaga autocefalie a devenit "terorista", nu?



Nu tin nici cu imperialismul apusean, nici cu cel rusesc, in variantele lor laice si ecleziale.
Eram eu stresat si nervos cand am scris asta pe atunci, desi cei de la Kremlin au un comportament mai "islamic" asa in deciziile lor cu "razboiul sfant". Eu acum sunt impacat cu gandurile mele, sunt linistit, nici nu prea m-am mai uitat la stiri, m-am lamurit si de anumite lucruri:

1. Dumnezeu nu doarme, pe toti cei vinovati ii va judeca cum se cuvine.

2. Orice imperiu creat vreodata in istorie va cadea cum au fost: imperiul roman, mongoli, britanic, egipteni, persan, etc...Deci si Rusia va cadea prin pacatele facute de ea, atat Putin cat si generalii lui au mainile patate de sange. Chiar am vazut o stire din China cum, la un post de televiziune au afisat din greseala o harta a Rusiei care era impartita in mai multe teritorii, dintre care China luase Siberia, Finlanda Vestul Rusiei, Mongolii au luat partea de langa Siberia...si etc...dupa aia imi aduceam de baba vanga aminte ca spunea ca rusia va fi destramata. Nu ar fi ceva nou, pentru ca stim cu totii ca orice imperiu va cadea.

Si ma gandeam la un moment dat, ca nu vi se pare ciudat ca o tara crestin-ortodoxa (Rusia) sa se alieze cu tarile pagane: China, India , plus ceva din Africa? Bate la ochi ca ceva nu e bine de aici.

Singura legatura si binecuvantare ca sa zic asa, la care un crestin poate sa fie in preajma paganilor este ca acesta sa ii duca spre calea lui Hristos (exemplu cum a facut Sfantul Apostol Toma de a venit in India sa propovaduiasca Cuvantul Domnului), nicidecum sa faci o alianta de razboi sau economic. Nu mi se pare ceva "duhovnicesc" din partea Rusiei.

Se spune si in Biblie spre Apocalipsa incolo, ca un dusman va rasari din Rasarit si acesta nu va avea cruce. Acest dusman va face razboi impotriva tuturor popoarelor crestine. Si gandul meu ma duce la China, dragonul care doarme. (Nu cum multi fac propaganda ca vestul e inamic, fiecare stat are ceva bun dar si rau, Raul e infiltrat in orice stat).

Daca va veni Trump in 2024, cred ca va fi pace in lume.

Nu as numi imperialismul din vest, acolo e democratie nu totalitarism. SUA are teritoriul cu cele 50 de state inclusiv Alaska si Hawaii, nu au planuri de cucerire a Canadei, Mexicului, sau Americii Latine, asa cum vor Rusii sa ia Ucraina, Georgia, si altele.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote