View Single Post
  #431  
Vechi 24.05.2017, 13:30:33
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E unul din aspectele de care s-a ținut cont probabil să nu i se obstaculeze exercițiul arhieriei, ce e așa mare lucru crezi că magistrații n-au o înțelegere de ansamblu a unor situații ?



”Din punct de vedere al structurii sale logice, norma juridica este alcatuita din urmatoarele elemente:
a. - ipoteza
b. - dispozitia
c. - sanctiunea
a. Ipoteza normei de drept descrie imprejurarile in care intra in actiune dispozitia sau sanctiunea normei. In ipoteza ca element al normei juridice poate fi definita calitatea subiectului (cetatean, parinte, copil, sot, sotie, lucrator comercial, etc.) sau poate fi caracterizat subiectul in mod generic (persoana fizica, persoana juridica, acela care.).”

Nici măcar n-ai avut inspirația de a cerceta un anumit limbaj de specialitate, pe care nu era musai să-l cunoști că nu e nimeni obligat să cunoască toate aspectele din enșpe mii de domenii.

E deranjant însă a rupe cu gura pe subiecte pe care nu le stăpânești, nu mai insista pentru că nu vei face decât să convingi tot forumul de faptul că nici nu ești interesat de a prinde nuanțele dintr-un anumit domeniu, ci îți dai pur și simplu cu părerea ca un om care vorbește pe stradă sau la coadă la ghișeu.

N-aș fi ridicol să mă contrazic în ce privește medicina cu Mihnea Dragomir luând în zeflemea limbajul de specialitate din domeniu, crezând că un anumit cuvânt are doar un sens din uzul obișnuit fără să mă documentez măcar ?

Dacă știai că arestul la domiciliu nu e tot cu una cu arestul preventiv(executat în penitenciar) nici nu veneai cu faza aia, aia mergea dacă DNA cerea arest preventiv cum n-a cerut, ai vrut să pari spiritual răspunzând la un lucru care ți s-a părut aberație, dar tu ai fost cel care era pe lângă.

Eu nu cred că ajunge orice om care nu e perspicace în deducții logice la Curtea de Apel și care nu încearcă să înțeleagă întru totul situația împricinatului și consecințele unei măsuri sau a alteia, altfel nu ar rezista la un asemenea nivel la un moment dat ar fi sancționat disciplinar pentru că se fac statistici periodice cu erorile judiciare sau deciziile întoarse pe fiecare palier.
mai omule, asta e o lege si tu vorbesti despre ipoteze? esti incredibil.
Reply With Quote