View Single Post
  #536  
Vechi 27.07.2017, 18:19:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Da, se afla in cartea lui Descartes "Meditatii asupra filosofiei prime". Si cu asta ce e? Argumentul e nevalid! Parca ar fi singurul lucru inexact pe care il intalnim in lucrarile lui Descartes. Sa va dau ca exemplu ideea ca in lume obiectele se marginesc unele pe altele? Altfel spus, pentru Descartes nu exista spatiu vid deoarece el e umplut in intregime, lucru care face oarecum problematica explicarea miscarii. Faptul ca un lucru a fost spus de Descartes, nu inseamna neaparat ca lucrul acela e adevarat. O asemenea idee se crede ca a fost exprimata chiar de catre Aristotel: "Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul".
Tare asta - argumentul e nevalid. Pentru ca Descartes a spus si alte prostii. :)
Ai putea raspunde mai pe larg de ce anume crezi tu ( sau Kant sau cine mai vrei tu ) ca argumentul ar fi nevalid. Pentru ca altfel, e cam aiurea sa crezi ca un om sedus de abordarea lui Descartes poate fi convins cu "argumentul e invalid" sau "citeste-l pe Kant".
Mai ales ca pe baza a ceea ce credem ca am cunoaste astazi, e mult mai plauzibil ca demonul lui Descartes sa ne joace o festa decat ca lumea reala sa existe. Ce ne opreste sa intelegem asta, e doar credinta noastra in materialism. :)

http://nautil.us/blog/can-many_world...ltzmann-brains
Reply With Quote