View Single Post
  #540  
Vechi 01.08.2017, 11:46:08
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Tare asta - argumentul e nevalid. Pentru ca Descartes a spus si alte prostii. :)
Incercati sa-mi cititi cu atentie postarile si nu-mi reprosati ca am spus lucruri pe care nu le-am spus. Sau daca nu sunteti capabili sa cititi un text cu atentie trimiteti pe altcineva cu care sa discut. M-am saturat tot sa explic fiecaruia ce am vrut sa zic. Invatati si dumneavoastra sa mai faceti un efort mental. Sau la biserica nu se obisnuieste ca oamenii sa gandeasca?

Am spus doar ca daca veti citi cartile lui Descartes veti observa ca exista unele inexactitati. In concluzie, trebuie sa ne folosim spiritul critic atunci cand citim cartile lui si de altfel cartile oricarui autor, indiferent cat ar fi el de mare si de important. N-am zis ca asta e o dovada ca argumentul ontologic ar fi fals. Ateii nu sunt totusi chiar atat de tampiti cum ati vrea dumneavoastra sa fie, iar acest lucru stiu ca va supara enorm si va starneste sfanta furie crestina.

Argumentul ontologic e nevalid pur si simplu pentru ca Descartes la fel ca toti adeptii acestui argument incepand cu Anselm din Canterbury considera in mod gresit existenta un predicat. Kant respinge aceasta idee. Si pana la urma, haideti sa fim seriosi! Sa luam un exemplu foarte simplu: intre o gaina care exista si una care e doar imaginara nu exista niciun fel de diferenta. Ambele fac "cotcodac". La fel e si cu Dumnezeu. Daca ar exista sau nu ar exista, el ar fi tot unic in fiinta si intreit in persoana. Iar celelalte atribute ale sale pe care le-au nascocit teologii ar fi aceleasi. Puteti voi sa tot spuneti ca Dumnezeu este ceea ce este, deoarece mai exista si alte lucruri care sunt, de exemplu realitatea. Puteti spune ca realitatea poate sa nu existe? Cum ar fi daca n-ar fi nimic (iar aici trebuie sa-l includem si pe zeul vostru). Nu-i asa ca e greu sa gadim asa ceva, o stare de lucruri in care insasi realitatea sa nu existe? Mult mai greu decat sa gandim o realitate in care sa nu existe Dumnezeu. Asa ca nu va mai stresati, ca logica e mai tare decat dorintele dumneavoastra.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Uite eu cand spun ca un argument e invalid iti si explic de ce: Ca orice dobitoc, si Kant crede ca omul standard e asa ca el. Ca daca el are niste idei despre lume si viata, acelea sunt ideile omului standard si pe deasupra mai sunt si idei morale. Ca ar trebui sa actionam toti intr-un anumit fel - exact asa cum ne spune Kant.
Nici macar nu i-ati citit cartile si il faceti dobitoc. Nu mai am ce comenta!

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Esti o persoana meschina care pozeaza intr-un mare virtuos fara sa realizeze ca e o contradictie logica intre ateism si virtute.Poti sa ne spui un motiv pentru care un ateu ar fi moral,cu exceptia faptului ca acest comportament i-ar aduce niste avantaje meschine?
Din vorbele dumneavoastra ghicesc ca sunteti ortodox. Atunci cand nu mai aveti argumente impotriva ideilor unui om, il faceti pe acesta meschin sau intr-un alt fel. Vedeti, de aceea nu sunt ortodox, deoarece prefer sa il judec pe om pentru ceea ce face nu in functie de convingerile sale. Si de aceea consider ortodoxia si crestinismul in general un pericol pentru echilibrul moral al omului. Ca sa nu mai vorbesc de limbajul suburban al aparatorilor acestui partid a lui Hristos. Si ca sa va raspund la intrebare, consider ca un ateu poate fi virtuos deoarece are libertatea de a face o fapta buna fara sa se astepte la o rasplata in lumea asta sau in lumea fictiva a imparatiei lui Dumnezeu. De altfel o fapta buna e o fapta buna. Punct. Poate ca fiind facuta din interes, i se mai scade din calitate. Dar spuneti-mi dumneavoastra daca exista vreun crestin care sa faca vreo fapta buna fara sa aiba interesul de a se mantui. Va las pe dumneavoastra sa judecati calitatea unor fapte bune facute de cineva din nevoia ca el sa se simta bine pe lumea cealalta. Ce poate fi mai meschin decat acest interes personal?

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Kant a dispus de ratiunea sa cazuta sa ajuga la o concluzie sincera,atat cat s-a putut...ca omul singur fara adevarul revelat nu il poate regasi pe Dumnezeu.
Domnule Flying, sunteti extraordinar! Aveti dreptate aici. Kant intr-adevar asta zice, ca nu putem demonstra ca Dumnezeu exista. Ca daca ne lasam mintea sa zburde in mod incontrolabil, ajungem la tot felul de nazdravanii. Pe de alta parte, Kant nu vorbeste nicaieri despre adevarul revelat, deci acest lucru e ideea dumneavoastra, nu a lui. De asemenea tot ideea dumneavoastra e ca ratiunea e slaba (sau cazuta). Dar in mare i-ati inteles omului ideea si spre deosebire de altii care ma ataca acolo unde sunt cel mai bine aparat, dumneavoastra asteptati momentul potrivit. De asemenea ati zis foarte bine atunci cand ati aratat ca Immanuel Kant nu era ateu. Era protestant, se pare ca avea unele convingeri deiste, dar asa erau majoritatea intelectualilor din epoca. "Critica ratiunii practice", principala carte in care el discuta despre moralitate, este insa o carte de filosofie, nu de teologie. Dar si Biblia contine elemente de filosofie, nu degeaba aproape intrega filosofie medievala a incercat sa lamureasca aspecte legate de Dumnezeu chiar cu riscul de a-l transforma intr-o idee abstracta. De aceea sa nu ne mire ca aceasta idee abstracta de Dumnezeu (ideal al ratiunii pure, cum o numeste) apare si la Kant ca si conditie de posibilitate a moralitatii.
Reply With Quote