View Single Post
  #5  
Vechi 01.11.2010, 20:39:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
Cum pot fi sigur ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu?Cum pot fii sigur ca biblia este adevarata?
Cum poate avea Dumnezeu un fiu?

Sper sa nu coniderati intrebarile mele prea stupide.
Multumesc!
Daca vrei raspuns la aceste intrebari, cel mai bine este sa incepi chiar tu cu citirea Noului Testament.
Atentie: pentru o buna intelegere, se incepe cu Noul Testament (nu cu Vechiul) si abia dupa ce te-ai familiarizat cu NT, poti trece la citirea Vechiului Testament.
Despre Sf. Scriptura si cum se citeste ea, a scris f frumos par. Ilie Cleopa.

Bineinteles ca exista surse care discuta existenta lui Iisus Hristos ca personaj istoric, surse care fac trimitere la profetiile (din Vechiul Testament.. de ex. vezi psalmii mesianici scrisi , se pare cu o mie de ani inainte de Hristos, Psalm 2: "Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut! "... sau Psalm 21: "17. Că m-au înconjurat câini mulți, adunarea celor vicleni m-a împresurat.
18. Străpuns-au mâinile mele și picioarele mele.
19. Numărat-au toate oasele mele, iar ei priveau și se uitau la mine.
20. Împărțit-au hainele mele loruși și pentru cămașa mea au aruncat sorți.
21. Iar Tu, Doamne, nu depărta ajutorul Tău de la mine, spre sprijinul meu ia aminte." - dupa cum vezi,sunt profetite detalii din rastignirea Mantuitoriului - care s-au implinit in viata Mantuitorului, exista apoi marturiile scrise ale celor care l-au cunoscut (Sf. Evanghelii), apoi exista marturiile crestinilor care au trait mai tarziu dar carora Iisus li s-a facut cunoscut... etc, etc..
Este un subiect prea vast.

Pentru o intrebare f grea: "cum poate avea Dumnezeu un fiu" iti recomand lecturi serioase, cum ar fi par. Staniloaie - "Dogmatica".

Iti recomand, de asemenea, sa mergi la o biserica ortodoxa si sa stai de vorba cu un preot.

Last edited by anna21; 01.11.2010 at 20:43:43.
Reply With Quote