View Single Post
  #6  
Vechi 01.11.2010, 21:07:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joshoo Vezi mesajul
Cum pot fii sigur ca biblia este adevarata?
Așa cum puteți fi ști despre orice carte că este adevărată sau nu:
1) faptul că în unele cărți citim lucruri adevărate ne arată că este vorba despre "cărți adevărate". Un mare număr de profeții din Vechiul Testament s-au adeverit, în mod deosebit prin venirea lui Cristos, prin urmare este vorba de o carte adevărată.
2) oameni înțelepți, în care avem multă încredere, ne spun despre anumite cărți că sunt adevărate. De exemplu, dacă profesorul meu de franceză îmi spune că Larousse este un dicționar bun, eu am încredere în Larousse fiindcă am încredere în profesorul meu de franceză. Tot așa e și în cazul Bibliei, cu atât mai mult cu cât mulți oameni au suferit și au murit în mod liber, apărând ceea ce scrie acolo.

Citat:
Cum poate avea Dumnezeu un fiu?
Răspunsul la această întrebare este considerabil mai greu de dat decât la prima. Dificultatea răspunsului vine din faptul că, într-o anumită măsură, expresia "Fiul lui Dumnezeu" este o figură de stil. Dacă A Doua Persoană a Unicului Dumnezeu nu S-ar fi întrupat, probabil că această expresie nici nu ar fi fost folosită, ci mai corect poate ar fi fost să spunem "Dedublarea lui Dumnezeu". Același lucru se poate spune și despre Prima Persoană. Probabil că I-am fi spus "Dumnezeu Cauzatorul" sau ceva de genul acesta. Evident, Dumnezeu Tatăl nu L-a "născut" pe Fiul în preeternitate în felul în care părinții mei m-au născut pe mine (trecem peste faptul că noi, tații, propriu-zis nici nu naștem, acesta fiind un atribut matern). Dar, fiindcă bogăția limbii omenești e limitată și nu poate cuprinde bogăția revelației dumnezeiești, Părinții au pus mereu accentul pe "naștere" versus "creare" sau "facere", ca să arate consubstanțialitatea dintre Prima Persoană și A Doua Persoană. Numai în acest sens, al consubstanțialității, putem vorbi de o naștere, deci de un Tată și un Fiu așa cum eu sunt consubstanțial cu tatăl meu (adică: am aceeași natură umană), pe câtă vreme ceva făcut (sau creat) de taică-meu nu este consubstanțial lui.

Toate considerațiile de mai sus sunt valabile în ipoteza în care El nu S-ar fi întrupat. Da, dar El S-a întrupat. De atunci, putem vorbi de "naștere" și de "Fiul lui Dumnezeu" într-un sens mult mai propriu. De atunci, nu mai e o figură de stil.

Să mai observăm că, adesea, sintagma "Fiul lui DUmnezeu" este menționată în contrast cu cea de "Fiul Omului". Orice om este "Fiul Omului", deși când auzim această sintagmă primul care ne vine în gând este Adam. E ciudat, el fiind singurul plămădit. Dar aceasta ne arată că în Întrupare (Încarnare) are loc marea sinteză: Isus este, în același timp, Fiul lui Dumnezeu și Fiul Omului. Este noul Adam. Nu întâmplător (nimic nu e întâmplător în desfășurarea acelor evenimente), El a fost răstignit chiar pe Muntele Căpățânii. Acel craniu înfățișat uneori la baza crucii este craniul lui Adam. Crucea care se înalță este a Noului Adam. Iar prin aceasta noi toți, Fii Omului, devenim Fii lui Dumnezeu și frați ai lui Cristos, nu prin naștere, ci prin adopție. Adică, deși ne păstrăm natura umană (El este singurul născut, "Unigenitus"), suntem chemați la îndumnezeire și la moștenirea pământului.

Citat:
Sper sa nu coniderati intrebarile mele prea stupide
Nu, nu sunt de loc stupide. Ce e drept, sugerează o etapă mai de început a înțelegerii credinței, sunt oarecum întrebări de copil. Sunt atâtea de aflat și, dacă veți avea pe de o parte spirit cercetător, iar pe de alta spirit de submisiune față de Dumnezeiasca Învățătură, le veți afla.

În Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.11.2010 at 21:12:25.
Reply With Quote