View Single Post
  #11  
Vechi 04.08.2012, 17:01:21
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
...insa atata timp cat fata are ganduri de suicid si i se inoculeaza ideea ca daca pleaca de acolo va ajunge in iad...e foarte riscant,nimeni nu vrea sa riste ca o nenorocire sa se intample...Oamenii nu vor sa faca ceva fortat,doresc sa caute o punte de intelegere cu cei de acolo,dar in zadar.
Iar in privinta ascultarii...eu cred a este nevoie sa ne pastram dreapta socoteala,ca daca ajungem sa punem ascultarea asta mai presus de binele omului si chiar decat canoanele bisericii din care faci parte,deja nu ne mai deosebim cu nimic de anumite secte care au fost catalogate drept fanatice.
...
-pai daca are ganduri de sinucidere nu e bine deloc,mai bine pleaca de acolo si se duce la alta manastire,se trateaza acasa,sau chiar ramane in lume definitiv decat doamne fereste sa se sinucida
-mantuirea poate fii obtinuta si in lume
-iar cu ascultarea asta neconditionata sunt de acord doar daca duhovnicul este sfant sau vazator cu duhul,daca nu poate gresi si el ca om;
-eu nu stiu toate datele problemei dar cum adica o ameninta ca ajunge in iad ? ce suntem pe timpul inchizitiei ?
-si nu in ultimul rand vreau sa zic ca poate nu toti au chemare de a merge si ramane in manastire
Reply With Quote