Subiect: Minuni
View Single Post
  #5  
Vechi 01.09.2012, 21:36:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Georgiana1995 Vezi mesajul
As vrea sa imi povestiti despre intamplari care vi s-au parut a fi adevarate minuni.Ca de exemplu ca v-ati rugat la o anumita icoana de la biserica cutare si ca s-a indeplinit ce va doreati.Eu sunt din Bucuresti si am inceput sa merg ceva mai des la biserica Sfantului Spiridon vechi si sa ma rog la icoala Lui care se spune ca este facatoare de minuni.Astept sa vad ce imi spuneti.Domnul sa fie cu noi!
Imi place si mie Biserica Sf. Spiridon Vechi, e asa micuta si cocheta!
Mie imi plac multe biserici, sa stii ca de la toti sfintii am primit reusita, in special de la Maica Domnului si de la Sf. Parascheva. Icoane considerate facatoare de minuni sunt cele ale Maicii Domnului si ale Sf. Parascheva de de la Sf. Gheorghe Nou, icoana Sf. Parascheva de la Radu-Voda.

Pe mine m-au ajutat si rugaciunile in fata icoanei Sf. Antonie de la Biserica Curtea Veche, a Sf. Mina de la biserica de langa Piata Unirii (statia de tramvai Al. Sihleanu), a sf. Nicolae de la Sf. Gheorghe Nou si de la Biserica Rusa, a Sf. Spiridon de la cealalta biserica omonima, de la Unirii...

Biserici din centrul Bucurestiului pe care merita sa le vizitezi (in afara de cele mentionate) si sa participi la slujbe:
- Stavropoleos
- Bis. Zlatari (mana Sf. Ciprian)
- Bis. Postei (fragmente din moastele Sf. Pantelimon, Haralambie si Antipa)
- Bis. Coltei
- Bis. Rusa (cu foarte multe moaste, numai joi seara, la paraclisul Sf. Nicolae, se scoate din altar o icoana facatoare de minuni a sfantului)
- Man. Antim
- Bisericuta de pe Academiei, cu o bucatica din moastele Sf. Nicolae
- Biserica Sf. Ioan Botezatorul (cea din capatul bulevardului, vis-a-vis de Bershka), acolo sunt fragmente din moastele Sf. Pantelimon, Epictet si Astion.
-Biserica Sf. Ilie Gorgani - vis-a-vis de Liceul Lazar
- Biserica Sf. Ecaterina, pe langa libraria Sophia.
- Biserica Sf. Elefterie, de la Eroilor.
- Biserica Boteanu, la jumatatea drumului dinspre Universitate si Romana.

Si mai sunt multe... Bucurestiul e un oras frumos si plin de biserici. E bine sa o iei asa la picior prin capitala si sa descoperi locuri frumoase, monumente uitate, cladiri de patrimoniu, biserici nestiute. Sunt multe comori care asteapta sa fie descoperite si impartasite. Succes!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 01.09.2012 at 21:45:24.
Reply With Quote