View Single Post
  #404  
Vechi 10.06.2011, 11:11:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Desi sunt mai nou pe acest forum, m-as da si eu cu parerea... Deoarece am cativa ani de viata...si stiu ca pe forum esti disecat ca pe masa de la cursul de anatomie...voi zice ca:
Dumnezeu a dat Pamantul sa-l gospodarim.
Corect. Dar suntem departe de asa ceva. Si asta nu din cauza suprapopularii de care se face caz in mod fals.

Citat:
EL nu ne obliga la nimic altceva decat la dragoste. Dragostea a fost privita de-alungul omenirii in fel si chip si nici macar in vremurile noastre dragostea inca nu este asa cum ne-o cere explicit Mantuitorul. Evident ca dragostea aduce si sarcini... Mijloacele de contraceptie, daca discutam de viata de familie, se folosesc pentru a evita sarcini nedorite.
Aha, la genul asta de dragoste ziceti ca ne obliga Dumnezeu..

Citat:
Ce sunt alea? Sunt sarcini care pot aduce copii in momente pe care noi, cu liberul arbitru, le consideram inoportune in anumite momente ale vietii.
Serios? Asa se zice si despre avort. Si cu avortul sunteti de acord?

Citat:
Pamantul a trecut de vremurile cand era necesara popularea lui prin facerea de multi copii. Astazi resursele pamantului sunt limitate, poluarea creste, apar schimbari climatice cu rasunet planetar. Daca populatia ar creste in ritmuri ametitoare, nu ar fi ce manca si unde vietui.
Daca..
Pana la urma situatia asa este, dar nu din cauza suprapopularii ci din cauza faptului ca unii se imbuiba si se rasfata pe seama foamei care o fac altii.

Poluarea nu creste din cauza agriculturii, creste din cauza industrializarii care produce de multe ori lucruri inutile sau lucruri extrem de perisabile pentru a putea fi inlocuite cu altelele ca doar asta este cheia succesului unei societati de consum, nu?
Si acum cand incep sa se vada cu adevarat roadele "succesului", in loc sa se vada adevarata cauza se da vina pe ..suprapopulare.

Citat:
Pe pamant este nevoie nu doar de orase si campii cu bucate, ci si paduri, zone unde natura sa "fie la ea acasa", sa poata reamprospata aerul si apa consumate de oameni. Deci practic incepem sa sufocam Pamantul cu numarul deja mare de oameni. Deci se pune problema: sa limitam numarul de oameni? Vestul imbatraneste, este nevoie de mai multi copii. In Africa, din contra, sunt prea multi. Se pare ca si omul trebuie sa se gospodareasca (ca numar de persoane ce pot ocupa Pamantul), ca sa poata trai pe acest loc dat noua de Creator.
Ideal ar fi sa se revina la o abordare naturalista a modului de trai al omului (cum o faceau stramosii nostri), dar asta se pare ca e imposibil. Fuga dupa bani a unora si inmultirea oamenilor in general a dus la dezechilibre majore in gospodarirea Pamantului si astea nu mai pot fi evitate. Omul pare sa fie un dusman al Pamantului.
Serios? Ia fa matale niste studii si vezi de unde vine poluarea?
Din zone suprapopulate unde este o civilziatie predominant agricola sau din partea industrializata unde sporul de populatie tinde sa devina negativ?

Citat:
Chiar daca ar parea scandaloasa ideea mea, cred ca este nevoie de o rationalizare a populatiei, pentru ca generatiile viitoare sa aiba unde trai!
Este scandaloasa pusa langa acel "Doamne ajuta" cu care se incheie discursul pro-anti-conceptional, daca facem abstractie de el este leit propaganda anti-demografica care se aude pe canalele atee.

Citat:
Si eu zic, DACA prezervativul este folosit DUPA ce sotii se hotarasc sa faca 1-2-3 copii, functie de posibilitatile de a creste in conditii acceptabile macar acesti copii , APOI sa poata folosi prezervativul. Eu cred ca este singura conditie acceptabila. Cu cat imping mai departe de data casatoriei sarcina, cu atat ea este mai "dificila"-toate la timpul lor, nu? Cu un cutit pot taia si paine si omori un om, depinde cum il folosesc, in scop bun sau in scop rau. La fel si in cazul "cauciucului". Eu personal ma indoiesc ca TOTI oamenii de pe Pamant vor recurge la abstinenta sexuala DUPA ce vor face numarul de copii dorit de ei...Sa fim realisti, acesta este scopul mesajului meu.
Doamne-ajuta!
Fara suparare domnule, dar conceptia dvs. arata o mentalitate prelucrata de curentul anti-demografic a carui roade amare incep sa se vada si la noi.

Daca sunt dezechilibre majore asta sunt din cauza consumismului, a exploatarii resurselor cu orice pret, a imbuibarii unora pe seama foamei care o fac altii.

Si ca sa revenim la noi, 23 milioane de oameni au putut trai pana acum bine mersi ba inca mai hraneau si pe altii, acum sunt doar 16 milioane dintre care doar jumatate capabili de munca sau chiar mai putini daca suntem de acord ca nu este normal ca un copil la 15 ani sa fie incadrat aici sau un bunic la 64 dupa statisticile INS.
Unde este suprapopularea?

Si inca ceva, pe de parte lumea nu e formata majoritar din credinciosi, deci putin probabil ca cei care isi pun nadejdea in Dumnezeu si primesc toti copiii daruiti de El vor duce la suprapopularea Pamantului.

Iar daca toti ar fi credinciosi si ar urma aceeasi conduita, ei bine..sa ajungem acolo si vedem noi daca va fi sau nu suprapopulare.
Reply With Quote