View Single Post
  #406  
Vechi 10.06.2011, 11:31:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur, sensul întrebării nu este dacă e bine sau nu să se adreseze duhovnicului, ci care ar fi răspunsul dv, dacă ați fi acel duhovnic.
Dvs. ce ati raspunde daca v-ar pune cineva o intrebare de fizica atomica?
Sigur, poate va place fizica si aveti niste cunostinte generale si ati putea carpi un raspuns dar cat de relevant ar fi?

In plus, nu exista solutii generala, depinde de cei doi, de caracterul lor si gradul de induhovnicire, de raspunsul la rugaciuni.

Nu stiu cum e vazuta treaba in BRC, dar in ortodoxie duhovnicul nu e o masina de raspunsuri automate, Dumnezeu este cel care lucreaza prin el. Dumneavoastra imi cereti sa invoc Duhul Sfant din postura de duhovnic pe care nu o am pentru un raspuns la o situatie total ipotetica din care variabilele principale (oamenii) lipsesc?

Citat:
Am ascultat. Obișnuitele considerații despre paiul din ochiul altora. Nimic despre parul din ochiul propriu.
Asa cum am scris cateva postari mai incolo, in BO nu se vorbeste la modul oficial despre problema anticonceptiei, probabil de teama de a nu indeparta total de Biserica pe cei caldicei.
Daca este sau nu o socoteala buna pentru mantuirea lor, Dumnezeu stie, pastorii vor da socoteala.

Pe de alta parte, faptul ca BO nu a "binecuvantat" oficial anticonceptia, fie ea si "naturala", cum face BRC, lasa loc de marturii ca cea a parintelui Mihoc.

Insa aspectul infaibilitatii din BRC si "Humanae Vitae" nu lasa loc pentru un romano-catolic sa dezaprobe mentalitatea anticonceptioanala, chiar daca acesta realizeaza, asa cum probabil ati realizat si dvs. ca tot acel text este fundamental gresit, ajungand sa recomande ceea ce de la bun inceput condamna.

Pai sau par, rational vorbind cred ca nu puteti sa nu-i dati dreptate par. Mihoc, o biserica care se considera de inspiratie divina dar ajunge sa recomande lucruri imorale credinciosilor sai, are (cel putin) o mare problema.
Reply With Quote