View Single Post
  #408  
Vechi 10.06.2011, 16:37:53
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit Pentru fratele meu AlinB...

1. Eu nu m-am referit la dragostea care da sarcini nedorite...Dragostea este si cand ai rabdare cu aproapele, da? (am intrat in tocator deci...)
2. Cu avortul NU sunt de acord. Daca apare o sarcina nedorita, trebuie sa ne gandim ca NOI am facut-o si NU Dumnezeu si ca atare tot NOI sa luam masuri in consecinta. Iar masura este tot DRAGOSTEA si nu parerea de rau ca avem prunci. Daca nu-i ucidem cu avortul, atunci ii putem ucide cu neDRAGOSTEA noastra toata viata pt. ca ne pare rau ca exista acesti copii nedoriti.
3. Am specificat ca si PRIMA cauza faptul ca unii oameni din cauza atasamentului fata de bani au dus la o societate de consum care a dus apoi la degradarea mediului si APOI la suprapopulare, care vreti nu vreti este si ea evidenta. Sunt zone unde pamantul fertil e prea putin la cata populatie exista, chiar si in Africa.
4. Pai daca e sa vorbim despre conceptia mea de anticonceptionalism, am spus sa faca 1-2-3 copii, cat cred ei de cuviinta si CAT POT DUCE, NU CAT POT FACE, ca nu vorbim de crescatorii de copii, ci de familii responsabile! Omul nu e animal sa se reproduca sezonier, ci si aici a primit ceva minte ca sa ia aminte si la acest tip de gospodarire! Daca sotia mea a vrut un copil, ce era sa fac, s-o fortez in numele unei dogme care e facuta de oameni, sa devina mama-eroina? Nu dogma ii face si creste, ci ea(cu ajutorul lui Dumnezeu si a propriilor posibilitati).
Mai-mai, reguli peste reguli, de-ar da Dumnezeu alora cu regulile atatia copii cat poate face nevasta LOR prin sex neprotejat si neferit intr-o viata intreaga, atunci s-ar mai gandi!
Eu nu m-am referit in discursul meu despre gospodarirea numarului de copii strict la ortodocsii nostri cei tare "sfinti", ci m-am referit la o lume intreaga, va rog! Si inainte de a ajunge la suprapopulare eu cred cu tarie ca si aici(ca la multe alte treburi legate de GOSPODARIREA PAMANTULUI), e responsabilitatea tuturor oamenilor de pe Pamant sa nu se ajunga la asa ceva. Chiar credeti ca chinezii de bolunzi au limitat numarul de nasteri ?!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote