View Single Post
  #103  
Vechi 07.05.2013, 05:45:10
hmmsrbls hmmsrbls is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2011
Mesaje: 6
Implicit

Nu cred ca exista un raspuns duhovnicesc la aceasta intrebare.

Haideti sa facem o analogie a aplicatiilor software cu lumina impartita de inviere. Dupa parerea mea softul este lumina(flacara) iar cd-ul sau orice alt suport material pentru acesta este lumanarea. Ce se plateste in acest caz: lumina sau doar lumanarea ?

Softul reprezinta o informatie, o metoda. Orice fel de informatie ar trebui sa fie gratuita si la dispozitia oricui. Cu cd-ul, dvd-u, driver-ul usb sau mai stiu eu ce discheta sau haddisk e problema, deoarece ceva material se cosuma in fabricarea lui. Iar ca orice om adept al echilibrului consider ca altceva material trebuie sa ii ia locul.

Nu saraceste nimeni atunci cand se "fura" o idee sau o meserie spre exemplu. Faptul ca i-am furat ideea cuiva nu il deposedeaza pe acesta de acea idee. El tot o va avea acolo in cap. Intelegeti ce vreau sa spun ?

Tot ceea ce se poate fura in cazul unui produs software este dreptul de autor, adica in termeni ortodocsi "viata lui de dupa" in inimile si in cugetul nostru. Ori eu daca folosesc un soft crackuit nu imi asum nici un drept asupra lui.

Bineinteles, un raspuns legislativ si argumente in acest sens ni-l poate oferi cineva care lucreaza in domeniu.

Last edited by hmmsrbls; 07.05.2013 at 05:47:44.
Reply With Quote