Subiect: Canonul
View Single Post
  #2  
Vechi 23.01.2012, 17:40:50
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Orice creștin-ortodox practicant știe că mântuirea este legată de spovedanie sinceră și de primirea unui canon.

Aș dori să vă prezint o situație legată de canon.
O creștină-ortodoxă când avea vârsta de 71 ani a mers la o mânăstire unde s-a spovedit și a primit canon să ajuneze în fiecare vineri.
Batrâna are acum 86 ani, ține și acum canonul, ține toate posturile, se spovedește și se împărtășeșete.

Nu mai ține minte nici mănăstirea și nici numele preotului care i-a dat acest canon.

Este posibil ca în curând datorită slăbiciunii și vârstei înaintate să nu mai poată posti.
Cine îi poate ridica acest canon? Poate episcopul să ridice canonul?

Nu doresc discuții de dragul discuțiilor sau păreri.
Se poate spune , cu putina exagerare ca Sf. Vasile cel Mare s-a sfirsit cu zile in sensul ca bolnav fiind nu a vrut sa renunte la postul cel mai strasnic crezind cu tot sufletul ca daca va muri atunci va ajunge mai degraba la Dumnezeu . Si desi nu a postit 40 de zile precum Ilie, Moise, Hristos, Nicolae Velimirovici (ca mai contemporan cu noi) etc, totusi este cunoascut ca unul din cei mai mari postitori !
Renuntarea la post , la un anume fel de post , este mai degraba conforma cu mentalitatea/apucaturile veacuului prezent , chiar daca apucaturile sunt girate de medici, sociologi, psihologi, fizicieni, biologi s.a.m.d.
Parintele Cleopa spunea despre batrini si deslegarea lor de la post : ,,... ca un bolnav sau un batrin si bolnav ca sa fie deslegat de la post el trebuie sa nu se mai poata intoarce singur in pat , de pe o parte pe alta, adica altii sa ii faca aceasta ".
Adevarul este ca nu toti oamenii sunt de aceiasi putinta dar mai ales credinta . Cei cu credinta tare , de nezdruncinat , nu renunta in ruptul capului la virtutiile mintuitoare .
Dupa parerea mea , cred ca este pacat/gresit ca atunci cind un batrin are o deprindere frumoasa de om imbunatatit orecumva, sa renunte la acestea .
Extrem de rareori veti auzi un doctor din lume sa spuna clar sa postim , sau sa nu facem avorturi, sau sa nu avem viata sexuala de tineri ca sa putem fi echilibrati perfect neuropsihic, sau sa nu fim impotriva parintilor cind acestia tin mortis sa ne induhovniceasca cu practicile bisericii pt. ca nu cumva sa ne stressam, asta daca este sa luam drept justificare a alegerii medicina.

Dar eu am vazut cu proprii ochi episcop nonagenar (si acum in viata) si am auzit marturisiri despre un mitropolit (trecum de 10 ani la Domnul) care gindind ei ca sunt pe ultima suta de metrii a vietii au inceput sa bea la mesele/agapele duhovnicesti si un paharel de votca, sa manince si un pic de muschi file de porc, si niste cremvusti, si niste chiftele, si niste ceafa de porc, si niste sarmale, si putina friptura de pui , gindin ca deacum sunt neputinciosi si ca Dumnezeu stie aceasta si ca din multa lui Dragoste il va deslega de acest pacat .
Deci , ca un corolar , in principiu, fiercare batrin , cind se simpte neputincios poate chiar sa renunte la post de tot !
Daca nu se mai stie cine a dat canonul , atunci in mod corect , numai episcopul poate deslega desi daca va veti marturisi necazul pt. care il cautati pe episcop la vreunul din consilierii sai atunci nu numai ca vor da acestia deslegarea dar chiar va vor mustra pt. ca ati aplicat unui batrin, de o asemenea virsta, un asemenea regim !

Dar corect este : da, episcopul va deslega !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote