Subiect: Canonul
View Single Post
  #10  
Vechi 25.01.2012, 12:31:38
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Eu de-aici inteleg ca i s-a cerut sa tina in fiecare vineri, post negru. La varsta pe care o are acum, sunt convins ca e foarte greu. Acum depinde foarte mult si de ceea ce doreste ea personal, nu de ceea ce vor cei din jurul ei.



Cel care o spovedeste si la care se impartaseste, cred ca este cel mai in masura sa dezlege. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar ca sa mergi la episcop cu o asa problema, mi se pare ca se incalca o regula extrem de simpla: se trece peste cel care ii este duhovnic de atatia ani. Consider ca duhovnicul ar trebui sa stie despre intentia de a merge la episcop, iar in acest caz nu cred ca va incuviinta, ci va decide el insusi ce trebuie sa faca.
Dezlegarea de la un episcop există. Problema este dacă e bine sau nu să se insiste pentru a convinge persoana să renunțe la acest canon având în vedere că nu s-a plâns că este greu sau că nu vrea să-l mai facă.
Eu mă gândesc că ar fi bine să merg la preotul care o spovedește ( acesta nu știe că ea face canon) cu dispensa scrisă de episcop, să-i facă dezlegarea și dacă vrea să mai ajuneze în continuare vinerea,bine, dacă nu să hotârască ea cum și cât postește, dar să aibă dezlegarea făcută.
Ce credeți e bine așa?

Last edited by dorinastoica14; 25.01.2012 at 12:35:32.
Reply With Quote