View Single Post
  #4  
Vechi 04.10.2007, 11:39:39
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da desigur, "Depasirea conditiei umane" si multe alte provocari de asemnea fel. Hei, trezeste-te la realitate, nu incerca sa aspiri la asa lucruri nici macar cu gandul pentru ca te duce fara sa vrei in antiteza cu ce vrei tu sa faci, adica la o mai accentuata cadere decat iti imaginai tu! Nu stiu care iti este varsta si te rog sa ma ierti daca esti mai mare ca mine, dar cred ca nici unul din noi cu mic cu mare, nu este in stare sa-si depaseasca firea umana traind in societate. Deabia sfintii care au trait in pustie daca au reusit foarte greu sa se apropie de de aceasta "superconditie", dara-mite noi, niste oameni simpli cu prejudecati si multe complexe, carora le este greu sa faca si o spovedanie, cum crezi ca am putea sa ne autointrecem firea? Eu cred ca ar fi bine daca am face noi macar si minimum din ce trebuie facut, pentru ca in credinta se incepe de jos, cu putin, nu cu mult din prima, cum fac ceilalti crestini. Si nu uita, ca din moment ce traim in societate - in termeni religiosi:"in lume" - trebuie sa ne mai si coboram la ale noastre, pentru ca nu poti cu toate grijile pe care le ai sa traiesti calugareste printre atatea ispite si rautati, mai ales avand obligatii catre familie(nevasta, copii, eventual nepoti).
Reply With Quote