View Single Post
  #38  
Vechi 24.08.2012, 13:44:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SyntheticBlack Vezi mesajul
Da, chiar aș face reclamă la un concert al unei trupe anti-creștine pe un site creștin.
Îmi cer scuze. Am creat topicul având nelămuriri. Am vorbit cu oamenii de aici într-un mod civilizat și mă bucur de asta, chiar dacă avem viziuni diferite nu înseamnă că trebuie să ne închidem atât de mult încât să nu discutăm, plus că oricum nu era vorba despre o discuție cu argumente pro și contra creștinism. Oamenii care au trimis mesajele acelea pe facebook și cei care au scris pe blogul acela creștin însă nu cred că au auzit de comunicare normală, au început să instige la violență inutilă, să scrie tot felul de tâmpenii. Puteau să-și spună punctul de vedere și într-un limbaj civilizat. De-aia am scris aici, fiindcă e oarecum amuzant cum niște oameni care se dau creștini au astfel de idei, chiar dacă e vorba de niște sataniști care or să vină într-o zi și or să plece a 2a.
Servus SyntheticBlack!Din cate stiu si am auzit,persoanele care s-au revoltat impotriva concertului Marduk sunt membrii din Noua Dreapta,ceea ce explica oarecum si instigarea la violenta despre care tu vorbesti.
Pe acest forum pe care ai intrat din cate eu cunosc nu sunt membrii din ND,ci crestini ortodocsi,catolici,protestanti si chiar atei.Divergentele atunci cand au loc se petrec in termenii bunei cuviinte,oamenii sunt pasnici si chiar daca se mai intampla sa fie cate cineva care inflameaza atmosfera,este taxat de useri sau sanctionat de admin.
Deci,chiar daca nu sunt de acord cu un astfel de concert in tara,nu se apuca sa se revolte sau sa faca valuri.
Pana la urma,radacina tuturor relelor,consider ca este faptul ca oamenii inca nu au invatat sa se respecte unii pe ceilalti,iar nationalitatea,viziunea politica sau religia sunt inca subiecte care arunca rapid in aer pe multi.
Pana la urma pe nimeni nu ar trebui sa intereseze ce face celalalt,atata timp cat nu aduce atingere valorilor personale ale celor din jur.
Personal nu agreez nici ideea de Lady Gaga si nici mesaje promovate de formatii precum Marduk,desi am ascultat multi ani si black,death si ascult si acum rock,insa mult mai soft.
Si pana la urma fiecare este liber sa il proslaveasca pe Lucifer sau sa fie ateu daca doreste,nu asta ar fi problema,insa de ce nu se rezuma doar la atat?De ce este nevoie sa injuri in versurile tale pe Iisus,fecioara Maria sau sa denigrezi simboluri care pentru altii sunt sfinte?Aici este granita subtila care este incalcata si de asta se inflameaza astfel spiritele,pentru ca Romania este o tara majoritar ortodoxa.
Este ca si cum m-as duce in vizita la cineva si as incepe sa ii vorbesc de rau mama,tatal,fiintele dragi,iar daca gazda are ceva impotriva sa il acuz de intoleranta si de lipsa de democratie! :)
Asta neinsemnand,pe de alta parte,ca sunt de acord cu atitudinea celor din Noua Dreapta,pe care am observat-o si cu alte ocazii si mi se pare una extremista si fanatica si aici imi cer scuze daca prin asta as putea necaji pe cineva.
In alta ordine de idei,te-as ruga sa imi spui si mie despre ce blog este vorba,chiar as fi curioasa sa citesc.Multumesc frumos!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote