View Single Post
  #23  
Vechi 20.09.2012, 22:20:51
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Vreau să cred cu hotărâre că din rugăciunea de mai sus nu ai tăiat intenționat chiar tu, dragă Zaharia, mențiunea dintre care cel dintâi sunt eu care lipsește din primul aliniat fiind înlocuit cu puncte(interesant!) și care ar contrazice tot mesajul tău.
Nota zece. De fapt, nota nouă - mai trebuia o subliniere a sintagmei (pe care, ce-i drept, domnul Zaharia n-a omis-o) "ca tâlharul", și atunci devenea evident pentru toată lumea cine este și cum este și, mai ales, cum trebuie să se vadă pe sine, credinciosul care se împărtășește.

Și acum: cel care se împărtășește, trebuie să se vadă pe sine ca fiind "ca tâlharul, cel dintâi dintre păcătoși". Dar dacă același credincios, punând nume în pomelnic, se va apuca să aleagă și să judece ("pe ăla nu-l pun, că e bețiv, pe ălălalt nu-l pun, că nu vine la biserică etc."), nu se dă oare peste cap toată starea duhovnicească în care suntem chemați să-L întâlnim pe Hristos ?!

Cum adică, eu, tâlharul, cel dintâi dintre păcătoși, dar nu l-am pus pe tata la pomelnic, că e bețiv ?!!!!
Reply With Quote