View Single Post
  #148  
Vechi 26.01.2014, 18:30:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu pot, am spus-o chiar si pe forumul catolic: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...locatia#p57096
Ba chiar sunt dovezi clare ca sfintii catolici sunt de fapt inselati de vrajmasul, pentru ca apar minuni pe care le putem gasi doar in religiile pagane (bilocatia, stigmatele, starile de transa, etc.)
In legatura cu Lourdes si Fatima, ar trebui sa fie evident ca acolo sunt aparitii ale ingerilor cazuti care pretind ca sunt Fecioara Maria. Iata si dovada clara: la Lourdes aparitia spune de dogma imaculatei conceptii, iar la Fatima aparitia spune de dogma purgatoriului. Ele sunt considerate erezii, iar o minune divina nu poate spune un neadevar, o erezie.
Vindecarile sunt cea mai deasa minune facuta de ingerii cazuti, toti samanii, vrajitorii, cei din religiile pagane, se ocupa in primul rand cu acest lucru. O marturie a unui vrajitor african, devenit apoi crestin (a doua povestire): http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...unt-demoni.htm
Protestantii nu au minuni, afara de penticostali, care se lasa posedati si intra in transa, al fel ca in religiile pagane.
In schimb pot avea parte de minuni cei ce vin in contact cu ortodoxia, chiar si musulmani care se roaga Fecioarei Maria intr-o manastire din Siria.
Vroiam sa ma raspund si la asta cu minunile.

Poti sa spui, daca vrei, orice, desigur; se poate dovedi doar ce se intampla in plan fizic, nu cine produce acel fenomen.
Dar este un argument farte prost, ca argument, sa spui ca o minune petrecuta la ortodocsi este o dovada pentru adevarul ortodoxiei, pentru ca se petrece la ortodocsi, iar o minune (numita de ei, da, minune) petrecuta la celalti este din start fenomen dracesc sau iuzie, pentru ca pare sa confirme dogmele lor sau sa ii intareasca pe oameni in acea confesiune.

Intelegi, inseamna ca intorci un argument pe dos.

Minune --rezulta ca ortodoxia este adevarata
Catolicismul nu e adevarat -- rezulta ca ceea ce s-a intaplat in cutare caz numit de ei minune este de la diavol


Foarte mare sofism. Nu convinge nici pe (toti) cei convinsi dinainte de adevarul ortodoxiei.

Acestea fiind zise, nimeni nu te obliga sa crezi si poti spune ce vrei despre minunile celorlalti, dar fara dovezi. Si nu le poti folosi ca argumente.
Personal, nici eu nu cred ca toate minunile de la ei sunt adevarate (adica venite de la Dumnezeu). Dar n-as folosi asta ca argument. Cred, personal, ca unele sunt minuni adevarate, si asta pentru mine este un indiciu (nu o dovada) ca harul este prezent si la ei.

Sa stiti ca si catolicii (cel putin) au criterii foarte stricte pana la a accepta ca ceva a fost o minune. Si criteriile nu sunt numai obiective, ci seamana cu cele de la noi: roadele duhului: incepe persoana sa se mandreasca? Cum se prezinta ea, in general? Ce roade da minunea la altii?

De exemplu fetita de la Lourdes, Bernadette, a fost mai intai persecutata de preoti si episcopi, si a durat mult pana sa fie recunoscuta aparitia ca adevarata.

Si de altfel nu stiu daca stiti, dar ei au preferat sa creada ca fraza auzita de ea 'Sunt imaculata conceptie' insemna ca Maica Domnului a fost zamislita fara pacatul originar. Insa 'Doamna' (asa o numea fata) nu a zis in acea aparitie 'am fost zamislita fara' ci 'sunt' imaculata conceptie. Foarte interesant, de fapt.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 26.01.2014 at 18:42:18.
Reply With Quote