Subiect: Postul negru
View Single Post
  #518  
Vechi 10.05.2016, 15:13:18
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Mai inainte de asta ar trebui sa incedrci sa tii post fara de apa(atat cat se poate) si alimente pana la ora 15(ceasul 9).Poti?
Daca poti, atunci incearca o perioada sa-l ti in fiecare zi (fara Sambata si Duminica).Mai poti ? Daca da , abia atunci incerci sa tii post fara de apa(atat cat se poate) si alimente o zi intreaga, in conditiile in care ai si servici si alte treburi.Poti ?
Daca nu, mergi inapoi si incerci sa tii postul pana la ora 15.00 si sporesti rugaciunea.Apoi incerci iarasi.Si tot asa .

Nu este bine sa te apuci din prima, 3 zile de post negru.N-ai antrenament pentru asa ceva.

Ei, in conditiile in care ai si serviciu si alte treburi reusesti sa tii un post aproape de postul negru 3 zile pe saptamana
(Luni, Miercuri, Vineri) si asta cel putin timp de o luna( 4 saptamani) apoi atunci oarecum te apropii de adevaratul post
negru: o zi de post negru = 32 de ore ( 24 de ore + 8 ore din ziua precedenta)
Adica pentru postul adevarat negru din ziua de Luni se incepe la ora 18:00 si se termina Marti ora 24:00
(asa zice parintele Ilarion Argatu)
Adică așa a zis părintele Ilarion Argatu că cică postul de luni se ține de luni de la ora 18 la 24 și apoi toată ziua de marți? Tare interesant... poate le-a zis ucenicilor lui! Mie însă mi-au zis sfinții că se ține de luni de la răsăritul soarelui pînă marți la răsăritul soarelui adică 24 de ore... pentru că Duminica începe sîmbăta la apusul soarelui și se termină luni la răsăritul soarelui și nu la ora 24 noaptea.

Ce te face să crezi că cineva nu poate ține 24 de ore de post negru la păcate cu fete și la mîncare de 3 ori pe săptămînă: L, M, V?

Orice om ar putea atît de puțin dacă ar vrea să audă ce îi cere Domnul, mai greu este să ții 3 zile una după alta, dar pentru 72 de ore nonstop Dumnezeu îți și iartă multe păcate.

Tu așa ești de speriat încît am impresia că nu iei în seamă puterea lui Dumnezeu. Păi dacă postești ascultînd te îngrași deci poți munci mai bine ca alții și uiți de prilejurile pentru păcate și de foame și de sete.

Mă mir că împarți pe ore postul ca pentru copiii neputincioși sau ca să ''aperi'' bolnavii și bătrînii de excese. Post de dimineață pînă la ora 12, sau pînă la ora 15 sau la ora 18, sau pînă la ora 20... păi asta nu se numește că postești deoarece practic toți oamenii fac așa, nu mănîncă, fără să numească post starea lor de sățietate în perioada dintre mese, cînd nu mai pot mînca de sătui ce sunt.

Păi postul negru e sănătate curată și te îngrași bine mersi în post și nu mai ai nevoie de nimic. Eventual mai mănînci și tu de ochii lumii cîte un pic pentru ca să nu te îngrași prea mult și să nu te vadă lumea că postești ca să te lauzi sau să faci pe victima.

Trebuie doar să crezi și să iubești.... dar mai ales să vrei să accepți ceea ce-ți cere Dumnezeu așa cum îți cere El.

Deci Luni de la răsăritul soarelui de luni pînă la răsăritul soarelui de marți, apoi miercuri de la ora 24 a zilei de marți pînă la ora 24 a zilei de miercuri sau pînă la răsăritul soarelui de joi și apoi vineri de la ora 24 a zilei de joi pînă la ora 24 a zilei de vineri, adică în total cel puțin 72 de ore de post negru la păcate și la fete și la bucate în fiecare săptămînă.

Auzi la el, se îndoiește că ar putea cineva sau crede că ar fi prea greu. Păi dacă nu ar fi jugul ușor și spre mîntuirea și însănătoșirea omului, l-ar mai fi cerut Dumnezeu omului? Credincioșii nu mîncă mai nimic și sunt mai grași ca porcii... iar sfinții ăia slabi pe care îi vezi prin icoane ăia țin post tot timpul și mîncă doar Duminica anafură și verdețuri și legume și de sărbători... și beau apă sfințită.

Dar fără iubire la nimic nu-ți folosește... oricîtă credință ai avea și oricît post ai ține, căci tot ca și tîlharul din stînga ajungi, ca un renegator. Deci să ne rugăm să avem rugăciune de iubire și așa să postim cît mai mult putem! Fii sigur că nu pieri ci învii și nu uita că știe Dumnezeu de tine și de postul tău.

Sau tu mă întrebi pe mine dacă eu pot? Păi cum să pot? Poate Domnul Iisus Hristos Carele este în mine căci eu postesc numai cu apă sfințită și cu anafură și cuminecătură dar și cu dezlegări la ulei, la pește și la vin... Fără Hristos nici nu știu dacă are rost să încerc să postesc și nici nu vreau!

Am văzut un articol în care scria că cremvurștii sunt făcuți din gîndaci... Deci nu mai mîncați nicio cărnărie sau ce iese din cărnărie... afară de cîte un miel, un curcan, un porc sau un pui, o găină sau un cocoș dar jertfite spre slava lui Dumnezeu și dăruind din ele celui risipitor care se întoarce acasă.

Trebuie să învățăm să trăim crucea Domnului!.. că fără sfințenie și răbdare la nimic nu-ți folosește toată dragostea oricîtă ai avea.

Postul înseamnă lepădare de păcate... din dragoste și să nu-ți faci nicio grijă, să nu o crezi și să nu împlinești orice grijă ce vine din lăudăroșenie, niciuna dacă ai putea.

Dacă am scris prea mult, e clar că m-am cam lăudat... m-a luat și m-am împrăștiat pe motiv că e de folos.

Cui folosește ceea ce am scris? Oricum nu citește nimeni. Așa că prin asta precis am păgubit pe cineva de ceea ce știa mai bine ca mine și credea mai temeinic.

Deci L, M, V post negru și veți constata că vă veți îngrășa... și atunci veți fi nevoiți să prelungiți postul dacă nu vreți săajungeți ca niște butoaie... sparte!

Last edited by Trimisul; 10.05.2016 at 16:04:08.
Reply With Quote