Subiect: TUNSUL LA ZERO
View Single Post
  #16  
Vechi 25.06.2008, 09:32:58
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Vestul este de vina pentru toate relele din lume, dupa cozia al nostru.
Intotdeauna este celalat de vina. Noi, nu !
Cozio, de unde se naste "obligatia" de a ne alinia in toate? Nu se ascunde in spatele "scuzei: vestul" propia noastra dorinta sau libertate de alegere? Tu ai plete? O barba patriarhala? Umblii intr-o camase lunga pina in pamint? Ai doar o pereche de sandale? Nu cred!
Care-i momentul si de ce, in care trecerea de la camase la pantaloni nu s-a mai considerat moda? Cit trebuie sa fie parul de lung? Dar barba?
De ce nu ne imbracam ca acum 2000 de ani?
De ce nu ne purtam parul ca acum 2000 de ani?
Pentru ca noi traim acum! Multe s-au schimbat in 2000 de ani si tin una de alta.De exemplu, pentru usoara ta intelegere, s-a inventat bicicleta. Acum intr-o camase lunga pina la glezne ar fi destul de greu de pedalat! Nu crezi?
Desigur si inventiile astea tot raul vestului sint (multe) dar parerea mea este ca de vina nu-i vestul ci trebuie sa mergem mai departe. Este sarpele care a ispitit-o pe Eva care i-a dat din mar lui Adam. Dupa momentul asta s-a inceput cu acoperirea cu frunze si s-a ajuns la parul ras (erezia ereziilor):rolleyes:
Noroc ca noi sintem crestini si-l avem model pe Iisus (bine ar fi sa-l avem ca suflet de model nu ca vestimentatie, aspect) ca daca-i sa mergem cu traditia pina la sursa am umbla goi cu totii!
A da! Eu am si par (nu f. lung dar nici scurt) si barba (intreaga dar scurta):p ....ca sa nu crezi ca am interese personale; dar prefer un om chel cu suflet bun unuia cu parul si barba lunga fara suflet. Prefer unul care sa-si vada neputinta lui decit sa caute cusururi permanent celorlalti. Si mai ales prefer oamenii lipsiti de prejudecati.
Reply With Quote