Subiect: intamplare
View Single Post
  #27  
Vechi 25.10.2011, 09:02:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
E foarte curios cum unii oameni sustin ca nu are importanta tinuta in biserica dar cand e vorba de iesit in oras, mers la teatru/cinema, la concert, la party-uri etc. fiecare din oamenii astia acorda o foarte mare importanta tinutei(ceea ce e si normal de altfel); astfel ca ai trece drept un badaran daca te-ai duce la teatru in slapi si pantaloni scurti de trenning.
Lucrurile ar trebui sa stea la fel si cu tinuta in biserica. Eu tin minte ca in copilarie aveam ceea ce mama mea numea foarte frumos "haine de duminica"...
Când mergem la biserică, mai ales Duminica la Sf Liturghie, nu trebuie să uităm Cine este Acela care ne-a invitat la ospățul Lui. Câtă grijă avem să ne îmbrăcăm cu cele mai bune haine atunci când ne invită prostul satului la bairam ! Iar, dacă cel care ne invită ar fi Băsescu, ori vreun șef de județ, atunci am avea grijă nu numai de înfățișarea noastră, ci și să ajungem la timp, ba chiar cu puțin timp înainte de începerea întrunirii și în niciun caz nu am socoti potrivit să "trecem pe acolo" dernajându-i pe meseni ca să "aprindem niște lumânări". Chiar ne-am pregăti înainte, să știm ce să-i spunem potentatului clipei. Ne-am tot gândi de ce ne cheamă: poate ca să ne felicite, ori ca să ne facă vreo observație aspura comportamentului nostru recent ? Ne-am cerceta cugetele cu atenție, bineștiind că respectivul are mijloace de supraveghere pe care noi nu le cunoaștem. Dar, toate acestea nu le facem când cel care ne invită este Împăratul Împăraților, Cel la numele Căruia tot genunchiul trebuie să se plece ! Cel Care ne vede neîncetat și pe Care legiunile de îngeri Îl slujesc !


Pe de altă parte, "a ne îmbrăca cum se cuvine" e un lucru care trebuie făcut nu numai la biserică (deși acolo în mod deosebit, având în vedere că numai acolo Cristos este în mod substanțial prezent). Trebuie făcut în general. Unul dintre motivele ascunse pentru care trebuie să facem acest lucru, unul dintre motivele despre care nu prea se vorbește, e acela că felul în care ne îmbrăcăm nu numai că îi influențează pe alții, ci ne influențează pe noi înșine. Nu imediat, în sensul că dacă ieșim o dată la cumpărături îmbrăcați lălâi, gata, suntem deja sub o rea influență; dar, în timp, felul cum ne îmbrăcăm ne influențează mentalitatea și, în cele din urmă, ajunge a avea influență spirituală. Legea "lex credendi-lex orandi" (așa cum credem, așa ne rugăm) este biunivocă: ei îi corespunde "lex orandi-lex credendi", adică așa cum ne rugăm, așa (ajungem să) credem. Acest caracter biunivoc este mai general decât aplicarea lui în liturgică. Iată ce spunea, în 1960, un cardinal, arhiepiscopul Genovei, despre acest lucru: http://olrl.org/virtues/pants.shtml
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote