View Single Post
  #4  
Vechi 31.05.2015, 21:07:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Doresc sa va cer tuturor indrumare. Eu de o luna si putin, de cand am ales sa duc o viata curata in post si in rugaciune trec prin stari ciudate, oboseala, dureri fizice, uneori deznadejde si ganduri anapoda, felurite ispite, evenimente care ma opresc din rugaciune. Vi s-a intamplat? cum procedati?
Parintele Cleopa avea o vorba care o repeta de atat de multe ori incat aproape ca aducea pe bietul mirean in pragul disperarii: "Rabdare; rabdare; rabdare; rabdare; rabdare..."
Dupa "o luna si putin", la ce mari schimbari ne putem astepta. E clar ca ele vor aparea si e si mai clar ca "simptomele" se manifesta deja, dar e nevoie de mai mult de-atat, pentru ca in trecutul nostru sunt acele "cutume" care ne trag inapoi. Prin nevointa si smerenie, Dumnezeu ne va da puterea sa trecem peste toate si mai ales, ne va darui "cele bune si de folos"! Nu te (mai) gandi ca cineva ti-ar fi facut "vraji"... Chiar de-ar fi asa, tu ramai in voia lui Dumnezeu si fii incredintata ca nimic nu poate egala vreodata mila, puterea si bunavointa Lui. Restul e... tacere. Incearca sa nu vorbesti despre ceea ce ti-ai propus, fiindca vei avea mari piedici in calea ta, si daca nu esti extrem de puternica in ceea ce faci, vei pierde tot si te vei risipi. Vrei sa ajuti, sa tii post, sa iubesti pe aproapele si pe Dumnezeu? Fie tie dupa voia ta, dar nu vorbi nimanui despre asta, fiindca vei avea ispite extrem de mari. Spune gandul tau, Preasfintei Fecioare, care stie bine ce-ti lipseste, si increde-te in ajutorul ei, fara sa faci un "troc" cu sfintii si cu Dumnezeu, in sensul "Vezi, Doamne, eu iti dau asta, iar Tu TREBUIE sa-mi dai asta!" In osteneala noastra, doar smerenia este cea care aduce izbanda si izbavirea, nicidecum parerea ca, pentru ceea ce facem... meritam sa primim. NU! Concret, ceea ce meritam este doar osanda, iar daca nu se intampla asa, este doar milostivirea lui Dumnezeu nicidecum vrednicia noastra. Priveste in interiorul tau cu toata onestitatea si vezi ceea ce vede Dumnezeu. Numai asa "poti tine mintea in iad"! Constientizand ca NU MERITI, vei primi insutit. NU ALTFEL!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote