View Single Post
  #84  
Vechi 11.08.2015, 08:15:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul

Un caz particular aș găsi imediat la un artist, să zicem la un scriitor. El trece, de obicei, prin etape ale artei lui, așa cum a fost ea dezvoltată în istoria ramurii respective. O face în mod natural, firesc, eventual condus/asistat de un maestru sau își impune exercițiul ca autodidact. Până când își găsește modul propriu de lucru și stilul și simțământul împlinirii și expresia etc., artistul experimentează, nu neapărat într-o ordine identică cu aceea care s-a fixat istoric, o mulțime de așezări pe care le putem ușor găsi la artiștii din epocile precedente. De obicei le părăsește fie pentru că nu se simte împlinit așa în travaliul scrisului fie pentru că nu are succes etc. Cert e că majoritatea artiștilor au repetat, cumva, "filogeneza" artei lor în propria aventură ontologică.
Aceasta evolutie in ordine culturala nu are legatura cu modelul ipotetic de evolutie in ordine biologica propus de evolutionism. De fapt, nici in ordinea culturii nu putem vorbi de o lege a evolutionismului. Au fost perioade faste si perioade mai putin faste. Daca as pune fata in fata taurii infatisati in pestera de la Altamira cu taurii infatisati de Picasso, elevul de liceu de nivel mediu ar avea mari dificultati in a deosebi care, cum. Intre opera artistului de Neandertal si opera artistului cubist al secolului al XX-lea nu e loc nici pentru un varf de ac, darmite pentru ditamai teoria evolutiei.

Citat:
Un alt mod de ilustrare a aceluiași raport l-aș găsi chiar în viața de credință. Nu neapărat pentru că unii oameni, cum ar fi de pildă Părintele Rafail Noica sau, de ce nu, Mircea Eliade, au experiat în căutările lor diverse forme ale vieții de credință ci, mai mult încă, la unii oameni în dezvoltarea conștiinței dogmatice sunt parcă recapitulate subiectiv epoci întregi din istoria mântuirii. (Lucru care îi și face pe acești credincioși să înțeleagă în alt mod decât înțeleg eu, de pildă, scrierile VT și NT. Ei trăiesc propriu-zis istoria poporului evreu, în unele aspecte ale ei, cel puțin; experiază situații cu totul asemănătoare cu ale unor drepți ca Iov, ori ca Avraam etc., au parte de o întoarcere a fiului risipitor ș.a.m.d.) Nu mai spun de aceia care, parcă, într-un apogeu al recapitulării istoriei mântuirii L-au reprezentat, se spune uneori, pe Însuși Domnul.
Desigur. Citeam chiar alaltaieri un interviu extrem de interesant cu un evreu convertit. A studia cazurile de evrei convertiti e mereu ceva din care putem trage invataturi. Un lucru pe care l-am retinut este ca toata controversa cu (neo)protestantii despre cultul sfintilor este ridicola pentru un evreu, dand exemple despre ce inseamna cultul lui Abraham, al lui Iosif ori al lui Moise pentru cultul mozaic. Sigur ca, daca aterizezi in crestinism de pe Luna, daca nu recapitulezi filogeneza Poporului lui Dumnezeu, ai probleme si contrarietati cu tot ce tine de lumanari, de cadelnita si tamaie, de vesmintele preotilor si de insusi conceptul de preotie si nu asimilezi faptul ca a fi crestin inseamna a fi un evreu deplin.

Citat:
Așadar, acest gând "ontogeneza repetă filogeneza" ar putea fi, dincolo de limitările stricte la problematica evoluționismului, o sursă posibilă de analogii și înrudiri cu alte aspecte ale vieții omenești și chiar cu unele experiențe din viața de credință.
Sunt de acord. Drama invatamantului de azi este tocmai aceea ca a renuntat la a merge pe principiul "filogeneza repeta ontogeneza". In numele unei creativitati rau intelese, rau asezate si rau conduse, in numele unei creativitati care isi face scop din ea insasi, discipolul nu mai este incurajat sa asimileze ceea ce numim "clasic" in sensul cel mai larg. Astfel, el isi cladeste casa nici macar pe nisip, ci incepand cu acoperisul si ramanand agatat acolo, de unde il apuca uratul. Am vizionat de curand, in familie, capodopera lui Orson Wells, "cetateanul Kane". Dupa film, fiica mea imi spune "Tata, nu stiam ca se faceau filme pe atunci. Si mai ales, asemenea filme!". "Draga mea", i-am raspuns "istoria filmului a inceput ieri, iar prima fictiune a fost azi dimineata!". Cam asta e rezultatul unui invatamant care a devenit o fabrica de imbecili, al unui invatamant care are oroare de tot ce a fost fundament pentru parintii nostri, de la studiul umanioarelor si pana la sadirea adevaratului spirit stiintific.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote